Vzvratno ogledalo ni le za šminkanje

Številni lastniki avtomobilov verjetno uporabljajo le vzvratna ogledala na obeh straneh avtomobila, medtem ko osrednje vzvratno ogledalo v avtomobilu uporabljajo bolj kot kavelj za obešanje dišečih smrečic, predmetov za srečno vožnjo (!) ali za preverjanje videza. Če k temu dodamo še vse tiste, ki v ogledala sicer gledajo, nimajo pa jih pravilno nastavljenih, je to pravi recept za katastrofo.
Informacije, ki jih zagotavljajo levo in desno vzvratno ogledalo ter notranje vzvratno ogledalo, se ne prekrivajo, ampak so različne. Stranska zunanja ogledala so pri zagotavljanju varnosti na cesti ključna.

Notranje ogledalo moramo nastaviti tako, da vidimo čim več za nami, pri tem pa moramo poskrbeti, da nam predmeti ali sopotniki v zadnjem delu avtomobila ne zastirajo pogleda.
Ena prvih lekcij, ki smo jo od inštruktorja prejeli v avtošoli, ko smo prvič sedli za volan, je, da je treba prilagoditi delovni prostor, kamor sodijo tudi vzvratna ogledala, ki jih uporabljamo pri menjavi prometnega pasu, prehitevanju in parkiranju. Z leti pa marsikateri voznik pozabi, kakšno vidno polje mora zagotavljati posamezno ogledalo.

Najprej nastavimo ogledalo na voznikovi strani. Pri tem je treba vedeti, da ni natančnega pravila, ki bi narekovalo, za koliko centimetrov morajo biti zrcala pomaknjena v katero smer. Za karseda optimalen rezultat moramo zrcalo nastaviti tako, da za seboj vidimo čim širši kot okolice (2/3 vidnega polja) in hkrati še bok svojega avtomobila (okoli 1/3 vidnega polja). Postopek ponovimo na drugem zunanjem ogledalu. Pri desnem je lahko pogled usmerjen malce bolj proti tlom, kar bo pomagalo pri parkiranju. Pri nastaviti si lahko pomagate tudi tako, da se orientirate po horizontu, ki naj bo na sredini ogledala.

Šele ko so vsa zrcala v avtomobilu pravilno nastavljena, se lahko odpravimo na cesto, ne da bi ogrožali lastno varnost in varnost drugih udeležencev v prometu.