Pravica do dela je temeljna družbena vrednota

Na tradicionalnem srečanju ob prazniku dela na Graški gori se je tudi letos zbrala množica ljudi, ki so prišli iz vseh treh občin, ki se stikajo na vrhu – Velenja, Slovenj Gradca in Mislinje – ter tudi drugih krajev. Veliko jih je na vrh prikolesarilo ali prišlo peš.

Zbrane je po odigranih himnah Pihalnega orkestra Premogovnika Velenje in ob petju članov MoPZ Kajuh – slovenski Zdravljici in delavski Internacionali – nagovorila predsednica ZSSS Lidija Jerkič. Dejala je, da praznik povezuje rdeča barva – kresovi, nageljni, zastave, kri … »Čeprav se nam velikokrat zdi, da živimo v težkih časih, ko so ljudje podplačani, brezposelni, da se jim godijo krivice, je bilo v preteklosti bistveno huje,« je dejala in povzela dogodke v Chicagu, ki so tudi s krvavimi boji pripeljali do delavskih pravic, ki jih uživamo še danes. »Naša dolžnost je, da cenimo vse to, kar se je dogajalo zadnjih 150 let, da ne popuščamo v zagotavljanju delavskih pravic in gradnji boljšega sveta za zanamce,« je poudarila.

Osrednji govornik je bil velenjski župan Peter Dermol, ki je na Graško goro v spremstvu sodelavcev, strankarskih kolegov in občanov tradicionalno prišel peš. Dejal je, da je pravica do dela temeljna družbena vrednota, iz katere izhajajo vse druge. Boj zanje in za njihovo oblikovanje se je začel pred 150 leti in ne bo nikoli končan. »Prav je, da se zavedamo, da temeljne družbene vrednote povezujejo ljudi, združujejo različne interese in krepijo družbeno zavest za premagovanje vsakodnevnih izzivov. Prav to potrebuje Šaleška dolina. Proces prestrukturiranja je proces sprememb, ki se jih ljudje bojimo. Tega izziva pa se ne smemo ustrašiti, predvsem zato ne, ker spremembe so bodo zgodile – z nami ali pa brez nas in za nas v takšni obliki, kot bodo drugi hoteli. Prijatelji iz drugih krajev, s podobnimi izkušnjami, nam svetujejo: sami se zavzemite zase, drugi se ne bodo za vas.«

Spomnil je na to, da je vlada RS sprejela letnico opuščanja premoga v Šaleški dolini 2033, njeno skoraj vsakodnevno spreminjanje pa ogroža temeljno človeško vrednoto – pravico do dela. »Če kje in kdaj, potem lahko na Graški gori rečemo, da premoga in Premogovnika Velenje do leta 2033 ne damo!« Poudaril je še, da bo prihodnost doline temeljila na solidarnosti in podjetnosti.

Osrednjemu programu je sledilo polaganje venca k Spomeniku 14. divizije in enotam 4. operativne cone pod Hriberškovim vrhom. Venec so položili župan MO Velenje Peter Dermol, podžupan MO Slovenj Gradec dr. Peter Pungartnik, župan Občine Mislinja Bojan Borovnik, predsednica Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Lidija Jerkič in predsednik Kulturnega društva Graška gora Drago Plazl.

Organizatorji letošnjega srečanja so bili MO Velenje, Festival Velenje, Kulturno društvo Graška gora ter sindikata SKEI in SPESS.