Januarske diete so neumnost

V našem telesu nenehno potekajo številni presnovni procesi, ki so temelj našega dobrega počutja, vir notranje toplote in osnova za dobro telesno formo. Če presnova ni v redu, nas začne zebsti v noge, začenjajo se nabirati odvečne maščobne blazinice, počutje pa tudi ni kaj prida. Dobro delovanje metabolizma nam omogoča, da dobro prenašamo hlad v okolju, ne le zunaj, ampak tudi v notranjih prostorih, kar nam lahko v teh energetsko kriznih časih pride še kako prav.

Delovanje vsake celice v našem telesu je odvisno od medcelične presnove. Kar pojemo, je del njene sestave – ali pa razgradnje. Je pa tudi izvor energije in vsega, kar celice potrebujejo za nemoteno delovanje.
Kaj je torej pomembno, da se bomo čim bolje počutili?

Dovolj pijmo

Za dobro delovanje presnove je vitalnega pomena, da dovolj pijemo. Optimalno je, da spijemo kozarec vode vsako uro. Zjutraj dodajmo kozarcu vode še sok polovice limone, saj citronska kislina skrči ožilje, kar poživi pretok krvi. Tudi čaj zelo prija v zimskih dneh.

Jutranja telovadba

Le komu ni težko zjutraj zlesti iz tople postelje. Precej lažje bo šlo, če vstajanje podkrepimo z nekaj telovadbe, tako si bomo utrdili telo in okrepili duha. Kar na postelji se obrnimo na hrbet in v zraku vozimo kolo. Potem sedimo na rob postelje, dvignimo roke v zrak in jih desetkrat iztegnimo tako visoko, kot le gre. Nato vstanimo, uprimo roke v boke ter petkrat zasukajmo ramena v desno in levo. Naredimo še pet predklonov. Za zaključek stopimo na prste, zdržimo v tem položaju nekaj sekund in spustimo pete – ponovimo desetkrat.

Pogosteje dodajajmo čili

Začinjena in pekoča hrana nas pripravi do znojenja, kar je zanesljiv znak, da telo porablja energijo, že medtem ko jemo. Za to poskrbi kapsaicin, ki je v čiliju. Ta zažene presnovo enako kot, denimo, ingver ali poper. Bodimo pogumni in si jedi kar izdatno začinimo s pekočimi začimbami, saj bomo tako povečali porabo kalorij in s tem izgubljanje odvečne teže.

Jejmo ribe

Ribje meso je lahko prebavljiv vir beljakovin, joda in maščobnih kislin omega 3. Še posebej slednje znižujejo raven holesterola v krvi. Holesterol pa je glavni krivec za to, da stene naših žil izgubljajo elastičnost. Zdravo ožilje je pogoj za dobro delovanje metabolizma in posledično za boljše izgorevanje maščob ter okrepljeno presnovo. Jejmo ribe dvakrat na teden, izberimo pa morske ribe, divji losos, sardele in podobne kakovostne vrste.

Pomoč akupunkture

Po kitajski tradicionalni medicini je v našem telesu preplet energijskih kanalov – naše zdravje je odvisno od neoviranega pretoka energije po teh poteh. Če so kanali blokirani, je celoten sistem pretoka energije moten, posledica pa so bolezni in slabo počutje. Akupunktura je metoda krepitve samoozdravitvenih sposobnosti organizma, s katero skrbimo za dobro pretočnost energijskih kanalov. Med drugim lahko z natančnim vbodom akupunkturne igle ukrotimo lakoto.

Koristne stročnice

Soja, fižol, grah, čičerika, leča …Vse vrste stročnic vsebujejo številne koristne sestavine, predvsem beljakovine in vlaknine. Oboje poskrbi za dolgotrajen občutek sitosti in dober zagon presnovnih procesov. Dodajajmo stročnicam začimbe: kumino, komarček, rožmarin, šetraj, ki pomagajo prebaviti nekoliko težjo hrano, med katero sodijo tudi stročnice.

Kuhajmo z jodirano soljo

Ščitnica ima velik vpliv na presnovo, za njeno brezhibno delovanje pa je potreben jod. Poleg joda, ki je dodan soli, so njegov vir morski sadeži, alge, jajca, mlečni izdelki in šampinjoni. Z jodom oskrbljena ščitnica spodbuja organizem k izdatnejšemu izločanju hormonov, ki poskrbijo za okrepljeno presnovo.

Pest mandljev na dan

Popoldansko utrujenost in pomanjkanje energije bomo premagali z okusnim prigrizkom – mandlji. Namesto popoldanske kave pojejmo raje prgišče mandljevih jedrc, ki so dragocen vir kakovostnih maščob in rastlinskih beljakovin. Ne le da bomo kmalu spet polni energije, tudi lakota bo minila, saj mandlji dobro nasitijo.

Pravilno in globoko dihanje

Za dobro delovanje presnovnih procesov je potreben kisik. Telesu ga zagotavljamo z dihanjem, a žal je naše dihanje pogosto plitko in prehitro. Šele s počasnim globokim dihanjem si zagotovimo dovolj kisika. Večkrat v dnevu zavestno spremljajte svoj dih ter ga po potrebi umirite in poglobite.