Vrtalnik uporabljamo le 15 minut na leto, potem pa leži v kleti

»Po raziskavah povprečno gospodinjstvo uporablja vrtalni stroj približno 15 minut na leto. Običajen vrtalni stroj tehta 2,5 kilograma, pri njegovi izdelavi pa nastane 50 kg odpadkov in 10 kg ogljikovega dioksida. Če številke pomnožimo z gospodinjstvi v našem okolju, v Evropi, dobimo velik okoljski odtis predmeta, ki ga komaj kdaj uporabljamo. Vidimo, da so alternative okolju in družbi prijaznejšim navadam ne le dobrodošle, ampak nujne,« je z nazornim primerom pospremil navdušenje ob odprtju prve izposojevalnice stvari Jošt Derlink, vodja Društva Knjižnica reči.

Poglejte, kaj nucate!

Izposojevalnico, ki deluje v prostorih Centra ponovne uporabe na Šaleški cesti 2d, so poimenovali Nucarnica, saj smo v naših krajih navajeni reči, »da nekaj nucamo.« V Nucarnici je veliko aparatov, strojev in pripomočkov, ki jih tu in tam potrebujemo vsi: avdio-video oprema in tehnika, predmeti za organizacijo zabav, orodje in pripomočki za urejanje okolice, pripomočki za potepanja in šport, za urejanje okolice, mali kuhinjski aparati, gospodinjski aparati idr. Police se bodo še polnile, za zdaj pa so jih napolnili občani, ki so se odzvali povabilu MO Velenje v sodelovanju z družbo Zeos, d. o. o., v okviru Life projekta Spodbujamo e-krožno, in družbo PUP Saubermacher.

Strokovna sodelavka za projekte pri družbi Zeos Urša Dolinšek je ob odprtju Nucarnice poudarila, da so pri Zeosu v petih letih spodbujanja krožnih praks z e-odpadki ugotavljali, da je med njimi odloženih kar precej še delujočih aparatov. »V sklopu spodbujanja souporabe smo se povezali s Knjižnico reči v Ljubljani in skupaj vstopili v različne slovenske kraje. V Velenju sta bili lokaciji za zbiranje aparatov v zbirnem centru in v CPU. Poskrbeli smo, da je hišni serviser pregledal električne aparate in da so primerni za souporabo. Še vedno vabimo, da stvari prinašate.«

Prednosti za denarnico in okolje

Nucarnica je trajnostni model izposoje ali souporabe, ki ga v Velenju poznamo že od sistema Bicy ali knjižnic in ga s tem kot primer dobre prakse prenašamo tudi na področje izposoje predmetov, aparatov in orodja, ki jih potrebujemo za kratkotrajno izposojo le občasno.

»Souporaba prinaša številne prednosti tako uporabniku kot tudi okolju, saj privarčujemo prostor in denar, hkrati pa s trajnostnim in odgovornim ravnanjem prispevamo k zmanjšanju odpadkov, k manjšemu ogljičnemu odtisu in ohranjamo zeleni planet za prihodnje generacije,« je v svojem nagovoru poudarila podžupanja MO Velenje Aleksandra Vasiljević, kako izposoja poteka, pa je predstavila direktorica SAŠA inkubatorja Ana Anžej: »Izposoja poteka na spletni platformi, na kateri je možna tudi registracija. V registracijskem sistemu bo potrjeno članstvo. S tem bo možen vpogled v katalog stvari, ki so na voljo za izposojo, in tudi spletna rezervacija predmetov. Objavljena je povezava do navodil za uporabo za izposojeni aparat. Člani bodo lahko prišli po rezervirane stvari v Center ponovne uporabe Velenje po potrditvi rezervacije in v času, ki bo namenjen za izposojo. Možna je tudi izposoja brez članstva, za katero bo obračunan prispevek za izposojo po dnevih. Naša vodila so: dajmo ljudem platformo, s katero bo njihovo življenje kvalitetnejše, kjer bomo ekološko ozaveščeni in prijazni drug do drugega,« je poudarila Anžejeva.

Nucarnica je ob odprtju prejela tudi darilo: v imenu Hisense Europe je sušilnik sadja podarila vodja korporativnega upravljanja trajnosti Urška Botulin. »V letu 2023 smo prvič sprejeli trajnostno strategijo, s katero smo nadgradili dolgoletna prizadevanja za varstvo okolja, skrb za zaposlene in sodelovanje z lokalnim okoljem. Trajnost vidimo kot širši koncept, ki bo zagotovil rast podjetja in družbe v celoti. Trajnost ni šprint, ampak tek na dolge proge. Vsak korak šteje, zato smo podprli projekt MO Velenje Nucarnica,« je ob predaji darila poudarila Butolinova.