Ljudje odprtih rok

Akcijo Ljudje odprtih rok že tri desetletja vsako leto zapored izvaja časnik Novice Svet24 skupaj s šestimi lokalnimi mediji, in sicer Našim časom, Dolenjskim listom, Štajerskim tednikom, Novim tednikom, Primorskimi novicami in Vestnikom.

V svojem okolju iščemo, predstavljamo in nato proslavljamo posameznike, ki so zgled, gonilo in motivator za druge ljudi, se izkazujejo kot zaščitniki in zagovorniki ranljivih, imajo v sebi nekaj dobrega in pozitivnega, nekaj, kar si zasluži prepoznavo. Bralci Našega časa ste lani izbrali plavalno trenerko skupine Delfinčki Katarino Praznik, ki je bila finalistka izbora.

Tudi letos ste naši bralci vabljeni, da na glasovnici, objavljeni v Našem času, označite ime tistega kandidata ali kandidatke, za katerega/katero ste v našem časopisu že lani glasovali za osebnost leta, zdaj pa ga/jo predlagamo za širšo akcijo Ljudje odprtih rok.

Nada Svetec, dobrodelka za novorojenčke

Nado Svetec so predlagali njeni prijatelji v Turističnem društvu v Šmartnem ob Paki. Predsednica društva Boža Polak je poudarila: »Nada je zelo skromna in se ne želi izpostavljati, v društvu pa menimo, da mora biti njeno delo opaženo. Na ta način se ji želimo vsaj mi zahvaliti za njen trud in prizadevanje, da imajo mali borci, ki takoj po rojstvu že bijejo prvo bitko, ob sebi prvo igračo, ki nekaterim krajši, drugim daljši čas nadomešča toplo materino dlan.«
Nada je članica društva že od njegove ustanovitve dalje, več kot 20 let, pozornost širše javnosti pa si zasluži zaradi prostovoljstva, svoje pripravljenosti pomagati sočloveku v stiski in sodelovanja pri dobrodelnih projektih. V zadnjem času še posebej izstopa njeno kvačkanje hobotnic za nedonošenčke. Pri projektu je prisotna že od začetka in je skvačkala že več kot 750 hobotnic. Veliko materiala za hobotnice je donirala sama.
»V tem sem se res našla in si pred dobrimi petimi leti niti v sanjah nisem predstavljala, da me bo izziv, kot je projekt Hobotnica tako potegnil vase« nam je zaupala Nada. S pisanimi hobotnicami je doslej največkrat razveselila novorojenčke v Porodnišnici EINT v Ljubljani.
Poleg hobotnic za novorojenčke izdeluje tudi copatke. Zdaj dobrih 20 parov na leto, prejšnja leta jih je skvačkala več, pravi, z njimi pa poskrbi za tople nogice novorojenčkov porodniškega oddelka Splošne bolnišnice Novo mesto, na katerem sta se rodila njena vnuka, dvojčka Tevž in Bor.

Maša Kolšek, prostovoljka, vodja projekta Modno podstrešje

Maša Kolšek je učiteljica strokovno-teoretičnih modulov na Šoli za storitvene dejavnosti ŠCV in ena od koordinatoric prostovoljnega dela. »V okviru slednjega z dijaki sodelujem z Domom za varstvo odraslih Velenje. S stanovalci pripravimo modne revije in plesne nastope,« najprej pove. Maša na šoli vodi izmenjevalnico oblačil in trgovino rabljenih oblačil. »Pomagamo društvu Hiša, brezdomcem, varnim hišam in na splošno Velenjčanom. V našo trgovino lahko pride vsak. Če si ne more kupiti oblačil, jih lahko ves čas brezplačno jemlje v preddverju šole ali pa si jih pogleda v trgovinici in za prostovoljne prispevke izbere kakšno večerno obleko in podobno.«
Prav poseben občutek pa je, pravi Maša, ko pripravijo modno revijo v Domu za varstvo odraslih. Takrat so nasmejani, navdušeni, tudi solzni, vsi: starejši manekeni in dijaki. »Dijaki vidijo, koliko starejšim polepšajo dan. Napolniš si baterije, ko vidiš, da nekoga osrečiš na tak način,« je navdušena Maša.
Maša je s svojimi dijaki aktivna na Pikinem festivalu, sodelujejo pri tednu mobilnosti, na medgeneracijskem festivalu in še na drugih dogodkih MO Velenje. Z MC Udarnik za starejše brez svojcev pripravijo božični večer s koncertom, pogostitvijo in darilom – izbiro oblačil po lastni želji z Modnega podstrešja …

Franc Maršnjak, planinski vodnik, grajski plesalec

Ko se ljudje upokojijo, si najdejo dejavnosti, s katerimi zadovoljujejo in zapolnjujejo svoj čas, nekateri pa z njimi to počnejo tudi za druge ljudi. Takšen je Franc Maršnjak, zelo dejaven član, tudi gonilna sila petih društev: od leta 1980 Planinskega društva Velenje v različnih funkcijah, Planinske sekcije Kluba upokojencev Premogovnika Velenje, Naravovarstvene zveze za Smrekovec, Dopps – društva za opazovanje in preučevanje ptic ter Turističnega društva Šalek.
Hribi in narava so njegova ljubezen od nekdaj. Vanje je – v Sloveniji in tujini – kot planinski vodnik popeljal nešteto planincev. V zadnjem času v visokogorje ne vodi več, zato se zdaj posveča otrokom. Je tisti stric v mladinskem odseku PD Velenje Lepi čeveljc, ki animira stotine otrok v vrtcih in osnovnih šolah, da spoznajo rastline, živali in pomen varovanja narave.
V PD Velenje je opravljal različne funkcije in za njegovo aktivno delo ga je PZS nagradila z vsemi priznanji, ki jih posameznik lahko osvoji. Upravičeno je ponosen na to.
Ob tem goji še en svoj hobi – fotografiranje. Temu se je Franc še posebej posvetil, ko je srečal Marka Pogačnika, mojstra fotografije, ki je postal njegov mentor. Frančeve fotografije so dopolnile marsikatero publikacijo in poskrbele za marsikatero razstavo.
Mnogi Franca poznajo, ker so bili z njim in ženo Ireno na katerem od potovanj po vsej Evropi in malo v njeni okolici, če pa to ne, morda njegov simpatičen obraz s sivo brado spoznajo v preobleki v šaleškega gospoda. Kot izredno zavzet član TD Šalek v plesni skupini Šaleška gospoda s kolegi skrbi za promocijo Šaleške doline na srednjeveških prireditvah širom Slovenije. V TD Šalek je bil med drugim tudi nosilec projekta, v katerem so v več kot letu dni posneli 13 dokumentarnih filmov, v katerih so predstavili domačine iz Šaleka …