Kakšne bodo letošnje božičnice

Med najbolj radodarnimi so tudi letos farmacevtska podjetja, izstopajo še Gen energija, Telekom Slovenije, Lumar in Emil Frey. Prav tako nagrade napovedujejo v bankah, kjer je bilo letošnje leto zelo uspešno, skromnejša izplačila pa ob stavki v zraku tudi trgovci in Pošta Slovenije.

Med najbolj radodarnimi so tudi letos farmacevtska podjetja, dobre volje pa bodo očitno tudi zaposleni ponekod v zavarovalništvu in energetiki.

V Krki bodo zaposleni in agencijski delavci prihodnji teden prejeli božičnico v višini 2174,70 evra bruto, ljubljanski Lek je v petek zaposlenim že nakazal božičnico v višini 1750 evrov bruto, kar je 250 evrov več kot lani. V Zavarovalnici Triglav z informacijami o nagradah sicer še ne razpolagajo, v Savi Re pa bodo v skladu s kolektivno pogodbo zaposlenim izplačali plačo iz naslova poslovne uspešnosti ter tudi božičnico v višini 1900 evrov bruto.

Zaposlene bodo dobro nagradili tudi v energetiki, kjer so podjetja letos prav tako večinoma poslovala zelo dobro. V Gen energiji, krovni družbi skupine Gen, ki združuje podjetja za proizvodnjo električne energije, trženje in prodajo ter razvoj, bodo zaposlenim v decembru izplačali nagrado za poslovno uspešnost v povprečni višini 2101,87 evra bruto na zaposlenega.

Sistemski operater elektroenergetskega omrežja Eles bo prihodnji teden zaposlenim nakazal božičnico v višini 1400 evrov bruto, pri čemer je direktor ne bo prejel.

Vodilni prodajalec naftnih derivatov v Sloveniji Petrol pa je zaposlenim že v petek izplačal nagrado za poslovno uspešnost v višini 1600 evrov bruto, kar je največ v tem podjetju doslej.

Kakšne bodo božičnice podjetij v Šaleški dolini?

V Hisense Europe, pod okrilje katerega sodi proizvajalec bele tehnike Gorenje, so božičnico postavili pri 850 evrih bruto, kar je enako kot lani. Uprava in direktorji je ne bodo prejeli.

Podatkov o letošnji božičnici nismo uspeli dobiti za HSE ter Premogovnik Velenje in TEŠ.

Izplačila z naslova uspešnosti poslovanja so v zadnjih letih davčno razbremenjena. Od njih se plačajo prispevki za socialno varnost, znesek do 100 odstotkov povprečne mesečne plače pa je oproščen plačila dohodnine. Prejemek se do 100 odstotkov povprečne plače tako ne všteva v davčno osnovo dohodka iz delovnega razmerja. Zadnji podatek o povprečni bruto plači se nanaša na september, ko je po izračunih statistikov znašala 2174,70 evra.