Je vsesplošno nezadovoljstvo s plačami upravičeno?

(Foto: Pixabay)

V Sloveniji se soočajo s širokim nezadovoljstvom glede plač v obeh sektorjih, javnem in zasebnem. Ta vroča tematika je bila obravnavana v pogovoru z ekonomistom Matejem Lahovnikom in s predsednico Zveze svobodnih sindikatov Slovenije, Lidijo Jerkič.

Govorila sta o nizkih osnovnih plačah, ki v nekaterih primerih ne dosežejo minimalne zakonsko določene plače. Razprava je potekala tudi o dvigu osnovnih bruto plač, s čimer bi se najnižje plače približale minimalni zakonski ravni. Kljub temu se soočajo tudi z nezadovoljstvom v bolje plačanih poklicih kot so zdravniki in sodniki, ki v teh dneh prav tako izražajo nezadovoljstvo.

Pojavljajo se izzivi uravnilovke in pomanjkanje povezave med plačo in delovno uspešnostjo. Izpostavlja se tudi dejstvo, da se minimalna plača povečuje, vendar je vprašanje, ali so plače v koraku s hitrim tempom rasti življenjskih stroškov v državi.

Po podatkih ministrstva za javno upravo, je po zadnjih podatkih (oktober 2023) na prvem mestu okrajni sodnik svetnik z ljubljanskega okrajnega sodišča, ki je prejel 20.819 evrov bruto, vsi ostali na seznamu pa so zdravniki. Za boljšo predstavo še podatek, da je na zadnjem, petdesetem mestu, višji zdravnik specialist iz UKC Maribor, z 11.826 evri bruto dohodka. Zato ne preseneča, da je v javnosti kar završalo, ko smo v ponedeljek slišali izjavo anesteziologa z UKC Ljubljana, ki je prepričan, da se mu godi slabše kot čistilki.

Raziskava Manpowerja kaže na povečano fluktuacijo zaposlenih in pričakovanja o nadaljnjem dvigu plač v prihodnosti.

Več v razširjenem prispevku v Našem času št. 5, ki izide jutri, 1. februarja.