Bodo kadrovske stiske v prihodnje reševali Romuni, Bolgari in Filipinci?

Načelnica Upravne enote Velenje mag. Franja Tevž je organizirala 2. sejo koordinacijskega sosveta načelnice, na kateri so člani sosveta in vodje oddelkov velenjske upravne enote predstavili delo te pomembne ustanove v preteklem letu ter izpostavili načrtovane novosti za leto 2024. Dogodka so se udeležili tudi predstavniki sosednjih občin ter pomembni deležniki na področju socialnega varstva, zaposlovanja in inšpekcije, med njimi Tadeja Dremel, vodja izpostave ZPIZ Velenje, Marko Verdev, direktor CSD Savinjsko-Šaleška, Blanka Pečnik Črnko z Zavoda za zaposlovanje, Območne službe Velenje, ter predstavnik inšpektorata za delo Igor Ipavic.

Največji izziv je zagotoviti ustrezen kader gospodarstvu

Ta dogodek je bil priložnost za celovit pregled dosežkov in načrtov za prihodnost ter za izmenjavo mnenj in idej med ključnimi akterji na lokalni ravni. Mag. Franja Tevž je poudarila, da je takšna izmenjava izkušenj na lokalni ravni izredno pomembna.
»Prizadevamo si poenostaviti postopke, kolikor se le da, da ne pošiljamo strank od enega organa do drugega, kar olajša delo vsem. Največji izziv pa je zagotoviti ustrezen kader gospodarstvu,« je nadaljevala. »V javnem sektorju imamo omejitve, kar se tiče plač in privabljanja kadra. Občine se zlasti soočajo s težavami pri pridobivanju kadra na področju arhitekturnih storitev in tehničnih strok, ki so v gospodarstvu zelo zaželene.«
Podala je primerjavo števila zadev na upravni enoti med letoma 2022 in 2023. »Število zadev na upravni enoti se je v primerjavi z letom 2022 zmanjšalo, predvsem zaradi skrajšanih postopkov, ki so jih omogočile možnosti menjave dokumentov,« je pojasnila. »Kljub temu ostajajo izzivi pri reševanju zadev na področju tujcev, kjer se je število vlog povečalo. A smo to področje uspešno obvladali in normalizirali stanje, prav tako pa smo za reševanje teh zadev prejeli dodatne zaposlitve.« Glede vlog tujcev je povedala, da nimajo veliko vlog iz držav, kot so Romunija, Bolgarija ali Filipini, čeprav naj bi v prihodnje kadrovske stiske pri nas reševali ravno delavci iz teh držav.

Vlog za pomoč in obnovo v občinah je veliko

Drago Koren, direktor šoštanjske občinske uprave, je izpostavil tudi lansko poletno ujmo in razmere, ki so prizadele občino. »Precej smo bili prizadeti. Imeli smo ogromno dela z intervencijami, a smo intenzivno pristopili k reševanju situacije. Evidentiranih imamo 300 plazov, poleg tega smo se morali spopasti tudi s sanacijo cest, gozdnih poti in mostov,« je nadaljeval. »Število vlog za pomoč in obnovo je izjemno veliko, a smo se tem izzivom uspešno spopadli. Osredotočamo se na načrtovanje nadaljnjih ukrepov, da bomo lahko čim prej vzpostavili normalno delovanje na prizadetih območjih.« Koren se je zahvalil vsem, ki so sodelovali pri obnovi ter podpori občini v teh težkih časih.
Župan Šmartna ob Paki Janko Kopušar je potrdil, da so poplave v preteklem letu zaznamovale življenje v občini ter prinesle dodatno delo občinski upravi. »Naše delo je bilo močno zaznamovano s poplavami, zaradi česar se še vedno ukvarjamo s postopki sanacije ter preselitvijo ljudi iz objektov, ki so bili prizadeti,« je pojasnil. »Vse to predstavlja dodatno breme za že tako kadrovsko podhranjeno občinsko upravo.« Poleg tega je župan omenil tudi postopke za hitro cesto ter izdajo gradbenih dovoljenj, ki upravo dodatno obremenjujejo. »V Šmartnem smo zaradi teh zadev preobremenjeni. Kljub temu se trudimo voditi postopke tako, kot je treba, ter vzpostavljati konstruktivno sodelovanje v korist naših občank in občanov.«

Kažejo se potrebe po zaposlovanju tujih delavcev

Blanka Pečnik Črnko je izpostavila izzive na področju zaposlovanja. »Vse več delodajalcev se srečuje s pomanjkanjem ustreznega kadra, kar predstavlja pomembno oviro za nadaljnji razvoj in rast podjetij. Hkrati se zavedamo, da nas ne sme skrbeti le za brezposelne osebe, ampak tudi za potrebe delodajalcev po iskanju kvalificiranih delavcev. Pomanjkanje kadra predstavlja resen izziv, ki vpliva na našo konkurenčnost in sposobnost ohranjanja obstoječih delovnih mest. Če želimo ohraniti raven produktivnosti in gospodarsko stabilnost, se bomo morali soočiti s potrebo po zaposlovanju tujih delavcev.«
Zavod za zaposlovanje se je lani odločil za inovativni pristop k reševanju tega problema in je organiziral sejme zaposlovanja v tujini. Takšni dogodki so bili zelo uspešni in so pritegnili veliko zanimanja delodajalcev in iskalcev zaposlitve. V prihodnosti načrtujejo nadaljnje sodelovanje s tujimi partnerji in organizacijo dogodkov, ki bodo omogočili učinkovitejše povezovanje med delodajalci in potencialnimi zaposlenimi.

Več v Našem času.