Skiro je super, toda …

Simbolična fotografija

Skiro je priljubljeni športno-gibalni pripomoček, ki je v zadnjih letih pridobil številne ljubitelje tudi med odraslimi. Ste vedeli, da spada med posebna prevozna sredstva, zanje pa veljajo natančna pravila za uporabo in varno vožnjo? Naj vas spomnimo na nekaj pomembnih.

Pravila vožnje s skirojem

Skiro je prevozno sredstvo oziroma športni pripomoček in naprava, ki po Zakonu o varnosti cestnega prometa spada med posebna prevozna sredstva, tako kot kotalke, rolke, rolerji, otroško kolo in podobno. Kakšna pa so pravila za vožnjo z njim?
S skirojem se ni dovoljeno voziti po cesti, namenjeni prometu motornih vozil. Hkrati zanje veljajo predpisi za pešce oziroma kolesarje. Skiro torej lahko dovolite uporabljati otrokom v cestnem prometu le na pločnikih, poteh za pešce in kolesarskih poteh ter na območjih za pešce in območjih umirjenega prometa.
Otroke poučite, da pri vožnji s skirojem ne smejo ovirati ali ogrožati pešcev in kolesarjev.
Hitrost vožnje naj prilagajajo razmeram v prometu in naj ne presegajo največje hitrosti, s katero se lahko gibljejo pešci.
Starši lahko spodbujate svoje malčke k razvijanju motoričnih spretnosti tako, da jim omogočate čim več raznovrstnega gibanja, premikanja in igre. Če je desničar, se bo najverjetneje poganjal z desno nogo, levičar pa najverjetneje z levo. Da bo dosegel boljše ravnotežje in koordinacijo, ga spodbujajte, naj se odriva tudi z drugo nogo.
Otrok se lahko pelje s skirojem, ko je vsaj nekaj sekund sposoben sam stati na eni nogi. Ne gre torej toliko za starost kot za sposobnost.