Proizvodnja BSH bo v Nazarjah ostala

Boštjan Gorjup naj bi se z vrha podjetja BSH Nazarje umaknil iz osebnih razlogov, je pojasnil Matija Petrin, eden od preostalih dveh direktorjev v podjetju BSH Hišni aparati Nazarje. »To lahko potrdim, vendar ga boste lahko za dodatne informacije poiskali, ko se vrne z dopusta v naslednjih dneh,« je povedal o trenutno najbolj aktualni tematiki v BSH.

Proizvodnja 95 odstotkov kapacitet pred poplavami

»Zdaj ima podjetje približno 1.650 zaposlenih na lokaciji Nazarje, skupaj z Ljubljano in celotno regijo se njihovo število giblje okoli 1.800. Za logistiko podjetje dnevno uporablja okoli 30 tovornjakov za prevoz končnih izdelkov in okoli 60 tovornjakov za prevoz materialov, skupaj torej okoli 100 tovornjakov na dan,« pa je najprej predstavil številke ob razpravi o problematiki počasne gradnje ceste tretje razvojne osi na Savinjsko-šaleški gospodarski zbornici. »Najbolj nas skrbi dejstvo, da smo v zadnjem desetletju nekako izgubili čas, saj je bilo glede funkcionalnosti tretje razvojne osi obljublja do leta 2023. Kljub temu ohranjamo optimizem in upamo, da bo do leta 2028 ta pomembna cestna povezava res zgrajena.
Tretja razvojna os je za BSH izjemno koristna z logističnega vidika. Omogoča krajše, hitrejše in varnejše poti za prevoz materialov in distribucijo končnih izdelkov, predvsem pa bo olajšala pot zaposlenim, saj jih veliko prihaja ne le iz Zgornje Savinjske doline, ampak tudi iz Spodnje Savinjske in Šaleške doline,« pove Petrin. Letos so že zaposlili več kot 140 novih sodelavcev in načrtujejo dodatnih 120 do 130 zaposlitev v naslednjih dveh mesecih. Zaposleni prihajajo pretežno iz celjske regije in Šaleške doline, hkrati pa so se odpravili iskat nove sodelavce tudi v Bosno in Hercegovino.

Se bodo selili?

BSH so zelo prizadele avgustovske poplave, a poplavna obnova trenutno poteka brez težav. »To nam omogoča, da smo že zdaj s proizvodnjo na približno 95 odstotkih naših kapacitet pred poplavami. Na zadnji konferenci v Nazarjah smo se dogovorili glede rešitve za širitev proizvodnje na drugo stran ceste. Ta proces poteka po načrtih, saj intenzivno sodelujemo z občino in vsemi ministrstvi za preoblikovanje tega območja iz kmetijskega v industrijsko. Pričakujemo, da bomo do konca leta začeli s procesom spreminjanja OPPN na tem delu, kar nam bo omogočilo, da začnemo s projektiranjem in gradbenimi deli v letu 2026.
Glede proizvodnje v Sloveniji lahko rečemo, da smo se hitro pobrali. Pokazali smo, da smo sposobni in pripravljeni narediti tudi tisto, kar se zdi nemogoče. Pomembno je, da imamo celovito podporo vodstva BSH, kar kaže na to, da bo proizvodnja na tej lokaciji v Sloveniji ostala. Seveda pa moramo najti primerne rešitve, ki bodo zagotovile boljšo in varnejšo proizvodnjo na njej. Zato zelo nestrpno pričakujemo hidrološko-hidravlično študijo rek Savinje in Drete. Ta študija nam bo podrobno pokazala, kaj vse moramo narediti tako zunaj kot znotraj tovarne, da se podobna katastrofa ne bo več ponovila. Tudi če pride do visokih voda, moramo vedeti, kako ukrepati, da bo škoda minimalna,« je razložil Petrin.

Prodajno mrežo širijo v nove države

»Letos imamo v programu postavitev zalog na takšen nivo, da bomo lahko učinkovito »suportirali« naše kupce. Ta naloga je postala primarna, saj v poplavnem obdobju v treh mesecih praktično nismo proizvajali ali pa smo proizvajali minimalno. Poleg tega se osredotočamo na širjenje naše prodajne mreže v nove države. Zlasti vidimo veliko priložnost za naše izdelke na trgu Združenih držav Amerike, kamor se odpravljamo s kavnimi aparati.
Konkurenčnost je vsak dan na tapeti, pri čemer se največ pozornosti namenja stroškom materiala, dela in energentov. Slovenija ima v tem kontekstu veliko prednosti. Naše tržišče predstavlja približno 80 odstotkov v Evropi, logistično smo dobro postavljeni, kar je še dodatna prednost naše lokacije v Sloveniji. Kljub temu nas stroški dela včasih ovirajo, a še vedno najdemo racionalizacije s pomočjo dodatne produktivnosti, avtomatizacije in digitalizacije. Na tem področju smo lahko korak pred našo konkurenco. To je ključno dejstvo, ki nam omogoča, da ostajamo tovarna številka pet znotraj BSH. Naša fleksibilnost in pripravljenost narediti nekaj več sta ključnega pomena pri ohranjanju naše lokacije v Nazarjah,« je še poudaril Petrin.