Pred občino in regijo prelomno obdobje

Na 12. redni seji sveta Mestne občine Velenje so svetniki obravnavali 27 točk dnevnega reda. Med drugim so brez razprave potrdili zaključni račun občine za leto 2023. Prihodkov in prejemkov je bilo za skoraj 60 milijonov evrov, izdatkov in odhodkov pa dobrih 57,6 milijona evrov.

Kljub temu da nekaj načrtovanih investicij iz različnih razlogov ni bilo izvedenih, je župan Peter Dermol s poslovanjem občine v lanskem letu zadovoljen: »Ob koncu leta 2023 smo imeli pozitivno poslovanje več kot 6 milijonov evrov, ki smo jih lahko upoštevali v proračunu MO Velenje za letošnje leto. Dobri smo bili pri črpanju evropskih nepovratnih sredstev, ki jih je približno 10 milijonov, izpostavim pa naj tudi, da smo ohranjali socialno košarico, s katero skrbimo za dostojno in kakovostno življenje občanov in občank.«

Nezadovoljni s časovnico pravičnega prehoda

Med točkami dnevnega reda je bila tudi obravnava aktivnosti na področju pravičnega prehoda SAŠA regije, pri čemer je treba v tej finančni perspektivi do sredine leta 2026 končati ključne strateške projekte. Direktorica Regijske razvojne agencije Saša regije mag. Biljana Škarja je predstavila vlogo in naloge agencije ter ob tem povedala, da razpisi za posamezna področja še niso objavljeni. Na te razpise čakajo pripravljeni trije strateški projekti: Stara elektrarna, Tehnološki park Velenje in Poslovna cona Pesje vzhod, je povedala vodja urada za gospodarski razvoj in prestrukturiranje Karla Sitar.
Direktor KPV mag. Gašper Škarja je povzel aktivnosti v projektu Prenova sistema daljinskega ogrevanja. Ob tem je poudaril, da imajo težave pri pridobivanju služnosti za obnovo toplotnih podpostaj. »Na terenu se dogaja, da posamezni stanovalci ne želijo dati soglasij. Če ni zagotovljenih soglasij, potem v sklopu projekta zelene preobrazbe iz evropskih in lastnih sredstev ne moremo obnavljati postaj. Kjer podpostaje ne bodo prenovljene, stanovalci ne bodo imeli možnosti ustrezne regulacije toplotne energije v stanovanjih, s tem pa ne bo mogoče znižati cen na položnicah,« je bilo slišati poziv k premisleku vseh občanov in občank.
Največja težava pri celotnem procesu pravičnega prehoda je časovnica, saj so roki izredno kratki, s projekti pa ni mogoče začeti, ker država še ni objavila razpisov. Župan je ob tem vendarle dejal, da je bil razpis za Tehnološki park objavljen in je bilo pred kratkim pridobljeno gradbeno dovoljenje, zato bodo lahko izbrali izvajalca in začeli z deli. »Poleg tega, da moramo seveda vedno znova opozarjati na sprejetje obeh zakonov: o prestrukturiranju in zapiranju Premogovnika Velenje, ki sta pravzaprav ogrodje pravičnega prehoda.«
V razpravi je dr. Milan Medved, predsednik odbora za gospodarstvo, poudaril, da bi se bilo treba intenzivneje pogovarjati z gospodarstvom, saj je pred občino in regijo prelomno obdobje za celotno družbo, za vse starostne skupine. »Capljamo za Zasavjem. V Velenju je dober razvojni potencial, dobro deluje izobraževalni sektor, idej je veliko. Eno je pripravljati načrte in terminske plane, drugo pa je realizacija. Če tega ne bo, je EU neusmiljena, denar se vrača, če projekti niso realizirani. Čez nekaj let nas ne bo več v tej vlogi, zato bi moral to področje Svet MO Velenje spremljati in vsaj dvakrat na leto preveriti realizacijo. Čimprej bi morali opraviti tudi razpravo o tem, kaj se bo zgodilo z zemljišči po zaključenem odkopavanju premoga,« je dejal dr. Medved.

Več o seji v tiskani izdaji Našega časa.