Vlada sprejela strategijo sproščanja ukrepov

Ker se drugi val epidemije covida-19 še ne umirja, je vlada podaljšala veljavnost vseh protikoronskih omejitev. Ob tem je sprejela strategijo sproščanja protikoronskih ukrepov, kot glavna pogoja pa sta opredeljena sedemdnevno povprečje okuženih in število bolnikov v bolnišnicah.

 

Vlada je dopolnila tudi odlok o začasni prepovedi ponujanja in prodajanja blaga in storitev potrošnikom v Republiki Sloveniji, in sicer tako, da na prevzemnih mestih, kjer je zagotovljen minimalni stik s potrošniki in je med 6. in 21. uro dovoljen osebni prevzem blaga ali hrane, ne bo dovoljen prevzem alkohola in alkoholnih pijač, pri čemer uživanje hrane in pijače na javnih površinah ni dovoljeno. Odlok je podaljšan za sedem dni.

Spremembe odloka bodo začele veljati v ponedeljek, 7. decembra.

Ustavno sodišče vladi dalo tri dni časa

Je pa očitno vlada v svoji zagnanosti »pozabila« na ustrezno pravno veljavnost sprejetih ukreov. Ustavno sodišče je tako odločilo, da so sklepi vlade in ministrice za izobraževanje Simone Kustec o šolanju na daljavo neveljavni. Vladi je dalo tri dni časa za ukrepanje, sicer se bodo šole vrnile k pouku po starem. Če pa se bo vlada odločila, da šole ostajajo zaprte, bodo izpolnjeni pogoji za začasno zadržanje prepovedi izvajanja vzgoje in izobraževanja v šolah in zavodih za otroke s posebnimi potrebami, je zapisano v delni odločbi in sklepu ustavnega sodišča.

Pravnika Andraž Teršek in Rajko Pirnat opozarjata, da gre pri neobjavi sklepov o podaljševanju zaprtja vzgojnih in izobraževalnih ustanov za hudo napako vlade. Pod vprašaj pa se postavljajo tudi vsi odloki, ki niso bili pravno pravilno podaljšani. Med drugim tudi omejitev gibanja med občinami, najbrž pa še kaj.

Vlada ima sicer tri dni časa, da pravno uredi zaplet, ki si ga je zakuhala sama.