Stečaju Vegrada še ni videti konca

V začetku oktobra leta 2010 se je začel stečajni postopek za krovno družbo Vegrad in tudi njene številne družbe v Sloveniji, na Hrvaškem in Srbiji, ki še vedno ni zaključen. Že takrat je bilo znano, da bo stečajna masa znana šele, ko bodo prodali vse premoženje in tudi to, da se bo stečaj zaradi številnih nejasnosti vlekel dolgo, a nihče ni slutil, da tako dolgo. Postopek še vedno ni končan in še vedno mu tudi ni videti konca. Dejstvo pa je tudi, da bo večina ostala praznih rok oziroma, bo poplačana le delno.

Stečajni postopek Vegrada traja tako dolgo zaradi številnih tožb, pa tudi prodaje premoženja, ki ga sicer ni bilo veliko, takrat so ga ocenili na 20 milijonov evrov, a potem tudi zaradi nepremičninske in finančne krize, iztržili bistveno manj. Na primer za samski dom v Velenju, ki so ga prodajali za 1,1 milijona, so na koncu dobili 360 tisočakov.

Takrat je stečajna upraviteljica Alenka Gril ugotavljala: »Bistvo tega postopka je v tem, da je bilo praktično vse premoženje zastavljeno tako, da je večina izkupička od prodaje premoženja šla za poplačilo stroškov, preostali del pa ločitvenim upnikom – predvsem so to bile banke.« Zastavljenega premoženja je bilo kar 80 odstotkov. V tistih časih na 20 milijonov ocenjeno premoženje pa je dosegalo zgolj dvajsetino zneska terjatev, ki ga je stečajna upraviteljica priznala 2500 upnikom.

Več kot jasno je bilo že na začetku, potrdilo pa se je tudi v praksi, da so na račun nekdanjega Vegrada služila predvsem sodišča, ki so opravila več kot 500 pravdnih postopkov (v večini teh primerov so bile terjatve upravičene, a jim zmaga na sodišču seveda ni prinesla veliko). Številni upniki so se pritožili na preizkus terjatev, saj jim je Grilova terjatve bodisi prerekala bodisi jim ni priznala ločitvene pravice. Nekateri od sodnih postopkov pa se še kar vlečejo, stroški stečaja pa seveda letijo v nebo.

V zadnjem poročilu, ki ga je Grilova predložila Ajpes, so imeli konec marca na računu stečajne mase milijon 340 tisoč evrov, premoženja praktično več nobenega, kar nekaj tožb pa še odprtih. Kdaj bo postopek, ki mnogim še vedno odpira stare rane, sklenjen, pa tudi zato ni znano.