Znajo prisluhniti in marsikaj narediti

Občina Šmartno ob Paki je leta 1998 ustanovila javni zavod Mladinski center za potrebe aktivnega preživljanja prostega časa mladih. Z dejavnostjo je kmalu prerasel te okvirje in je danes osrednji organizator na področju kulture, zabave, športa, rekreacije in turizma ter podpora klubom in društvom pri izvedbi njihovih prireditev v lokalni skupnosti. V kolikšni meri je izpolnil pričakovanja, želje in potrebe občanov lani?

Bolj kot številke pomembno, da ljudje na dogodke prihajajo

»Nekaterim smo se v njihovih pričakovanjih zelo približali, drugim se ne bomo nikoli dovolj, pa če se še tako trudimo,« odgovarja na zastavljeno vprašanje Mirjam Povh, direktorica javnega zavoda, in dodaja: »Vse do avgusta smo delovali, kot smo načrtovali, in se družili na kulturnih prireditvah, delavnicah, tečajih in izobraževanjih. Na področju turizma smo bili prisotni pri projektih, ki so se odvijali v občini, ter v preostalih delih Šaleške in Zgornje Savinjske doline. Sklenili smo nekaj novih partnerstev, katerih uspehov se bomo, upam, veselili že letos. Nova plezalna stena pod kozolcem je dodatno popestrila dogajanje. Poplave v začetku avgusta pa so tako močno zarezale v življenje, da smo v bistvu vsi obstali, a le za kratek trenutek, kajti zelo hitro smo se v javnem zavodu zavedali, kje je naše mesto – tam, kjer lahko pomagamo.«

Poleg tega, da so koordinirali prostovoljce, ki so prišli na pomoč pri odpravljanju posledic, je bil zavod središče kriznega centra. Poleg nastanitev nekaterih najbolj prizadetih v poplavah v hostlu so ljudem nudili tudi oblačila, higienske potrebščine in prehrano. Neprecenljivo spoznanje je po besedah sogovornice to, da sta tudi pogovor ali le poslušanje v tem času pomenila največ. Iz te drastične izkušnje so se vsi veliko naučili, predvsem pa: »Ko je hudo, znamo stopiti skupaj in marsikaj narediti.«

Lansko leto je močno zaznamovala tudi energetska sanacija najstarejšega objekta javnega zavoda – Hiše mladih. Slednja omogoča boljše delovne razmere zaposlenim, predvsem pa dvig kakovosti vsega, kar ponuja javni zavod – od predavanj, delavnic in najema do nočitvenih zmogljivosti. Povhova je med lanske večje aktivnosti uvrstila še tradicionalni prireditvi: Poznopoletni festival in Martinovanje ob občinskem prazniku. Ko so potegnili črto pod dogajanjem minulega leta, so ugotovili: »Številke za nas niso toliko pomembne kot dejstvo, da so se ljudje na naše dogodke navadili, da radi prihajajo, da so vse počitniške dejavnosti polne raznolikega dogajanja in da redne tedenske vadbe potekajo tudi ob praznikih, kar seveda pomeni, da so naše dejavnosti z veseljem sprejeli.«

Na vprašanje, kaj menijo, da bi bilo treba storiti in na kakšen način, da bi bilo slabe volje, vse glasnejših kritik glede delovanja javnega zavoda manj, se je Mirjam Povh odzvala: »Nočem biti negativna in nesramna, a dejstvo je, da od tistih, ki prihajajo na naše dogodke, slišimo samo pohvalne besede. Ljudje, ki prihajajo od drugod, pravijo, da se v majhnem okolju, kot je Občina Šmartno ob Paki, veliko dogaja. Morda kritiki niso dovolj pozorni pri branju napovednika dogodkov, ki jih objavljamo. Svetujem jim, da nam povedo, kaj manjka in kaj predlagajo. Znamo prisluhniti in marsikaj narediti.«

Želijo ohraniti, a hkrati spremeniti stvari

Med letošnjimi zadanimi cilji je Povhova poudarila, da želijo obdržati vse aktivnosti, tradicionalne prireditve, ki so jih organizirali že doslej, jih po možnosti nadgraditi ali v skladu z novostmi katero tudi spremeniti. »Upam si trditi, da sledimo času in trendom,« je zagotovila. Pojasnila je, da se je že pokazalo, da obiskovalci na daljših dogodkih ne želijo sedeti, zato bodo poskušali z medgeneracijskim prepletanjem. Na takšen način snujejo prireditev ob koncu šolskega leta in v počastitev državnega praznika. Vse bolj aktualni so pogovorni večeri. Poznopoletni festival bodo letos namesto dosedanjih pet zaznamovale tri prireditve. Vse pa kaže, da bodo dobili na streho sončno elektrarno, kar bo vplivalo na finančno plat poslovanja.