Zeleni list je prestižna nagrada

Velenje je v letu 2024 nosilec naziva Evropski zeleni list za mesto z manj kot 100.000 prebivalci. Občina je pobudo za pristop h kandidaturi za to prestižno imenovanje prejela že pozimi leta 2022, lani poleti pa so prejeli obvestilo, da so uvrščeni med finaliste. Predstavniki Velenja so bili povabljeni v francosko mesto Grenoble, kjer so pred komisijo predstavili dosedanje dosežke in obete. Komisija jih je ocenila kot najbolj uspešne in naslednji dan je Velenje na podelitvi pridobilo naziv nosilca Evropskega zelenega lista.

Ob nazivu je mesto prejelo tudi nagrado v višini 200.000 evrov

Pogoji za prejem listine so bili urejenost stanja na področjih biotske raznovrstnosti, kakovost zraka, kakovost voda, urejeno področje odpadkov, prilagajanje podnebnim spremembam, poraba energije in trajnostna mobilnost. Nagrada v višini 200.000 evrov je namenjena vrsti dogodkov, predvsem izobraževalnih vsebin.

Kot pojasnjuje podžupanja Aleksandra Vasiljević, je Zeleni list za Velenje prestižna nagrada. »Stojimo ob boku vsem tistim mestom, ki jih je Evropa že prepoznala kot nosilce te listine. Pristojni so prepoznali, da znamo z naravnimi danostmi živeti in jih ohranjati. Smo nosilci listine za mesta z manj kot 100.000 prebivalci, medtem ko je španska Valencia nosilka listine za mesto z več kot 100.000 prebivalci. Ta naziv predstavlja tudi možnost za povezanost z mesti, ki so naziv že prejela. Od njih se lahko veliko naučimo, hkrati pa lahko tudi mi svoje dobre prakse prenašamo na druge.«

Otvoritvena slovesnost in konferenca

V sklopu pestrega programa, ki se bo odvijal v letu, ko je mesto Velenje nosilec naziva, kmalu sledita že dva dogodka, in sicer 14. februarja koncert Nine Pušlar, že naslednji dan pa otvoritvena slovesnost in konferenca na tematiko upravljanja zelenih površin, na kateri bodo priznani strokovnjaki predstavljali primere dobrih praks. Konferenca bo mednarodnega značaja. Dobrodošli so vsi, se je pa treba na dogodek prijaviti.

»Mi spreminjamo, premikamo, rastemo«

Velenje je v letu, ko prevzema Zeleno listino, uvedlo tudi svoj slogan, ki se glasi: »Mi spreminjamo, premikamo, rastemo« oziroma v angleščini »We change, we move, we grow«. Slogan sporoča, da spreminjamo svoje navade, se na ta način premikamo naprej, s poudarkom na ukrepih s področja trajnostne mobilnosti, in z vsemi spremembami tudi rastemo.

Kaj naziv pomeni za običajnega Velenjčana?

Podžupanja Aleksandra Vasiljević odgovarja, da so vsi Velenjčani in Velenjčanke že prispevali k temu, da je mesto Velenje mesto v parku. »To je na neki način nagrada tudi za vse predhodnike, ki so to mesto gradili. Nenazadnje pomeni ta naziv za prebivalce to, da se MO Velenje zavezuje določilom Evropske komisije, da bodo zelene površine ohranjene, nadgrajene in smiselno umeščene v prostor. Tako bo mesto omogočalo še boljše razmere za prijetno življenje vseh občank in občanov.«
Julija Šumič z Urada za gospodarski razvoj in prestrukturiranje MO Velenje dodaja, da so že pri pripravi programa na občini skušali vključiti čim več občanov. Tega so se lotili z anketo in tudi z vključitvijo javnih zavodov. Delovati bodo skušali na vseh nivojih, začenši z vrtčevskimi otroki.

Manj betona, več zelenja?

Na vprašanje, če ta listina za mesto pomeni manj betona in več zelenja, Julija Šumič odgovarja, da cilj ni prepoved gradnje, pač pa pravilno umeščanje gradnje v skladu z ukrepi, ki ne poslabšujejo bivalnih razmer, ter upoštevanje pomena zelenih površin.

Nov izziv za občinsko upravo

Na Zeleno listino se je morala ustrezno pripraviti tudi občinska uprava, saj za različne občinske razpise uvajajo dodatne kriterije, ki vključujejo zelene aktivnosti. To pomeni, da bodo različna društva in vsi ostali, ki se prijavljajo na te razpise, ob upoštevanju zelenih smernic bolje točkovani.
Občinsko upravo v kratkem čaka tudi pomembna naloga izdelave načrta za upravljanje z mestno drevnino, ki bo vključevala pregled stanja dreves v mestu, analiza dreves pa bo podlaga za načrt upravljanja z drevjem znotraj mesta.