Vpogled v dokumente: Kakšna so dejstva?

Da bi bilo nejasnosti čim manj, je naša novinarska ekipa poiskala odgovore na pomembna vprašanja, ki v javnosti sprožajo pomisleke. S strani MOV smo zahtevali dokumente, ki razkrivajo prizadevanja občin in Komunalnega podjetja Velenje za ohranitev zmernih cen toplotne energije. Pregled dokumentov, ki jih hranimo v našem uredništvu, nam omogoča vpogled v dinamiko ukrepov, ki so bili sprejeti v boju proti visokim cenam ogrevanja v naši regiji.

Prizadevanja županov in KPV za brezplačne emisijske kupone

Že januarja 2022 je KPV podala predlog na Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo, za omilitev posledic visokih cen toplote. Zaradi zmanjševanja brezplačnih emisijskih kuponov, se je povečal delež plačljivih. Razmerje sicer za vsako leto določi Agencija Republike Slovenije za okolje (ARSO). Delež plačljivih kuponov v letu 2019 je bil približno 20.000, v letu 2021 pa že 86.000. To predstavlja strošek v višini 7,5 milijonov evrov. Zaradi nakupa emisijskih kuponov po relativno visoki ceni, se nakup toplotne energije lahko enormno poveča, kar pomeni višje cene za končne uporabnike toplote Komunalnega podjetja Velenje. Naj poudarimo, da bi bila cena toplote brez emisijskih kuponov za 50 odstotkov nižja. Predlagali so podelitev dodatnih brezplačnih emisijskih kuponov, subvencioniranje energetskih vavčerjev za operaterje distribucijskih sistemov toplote za nakup emisijskih kuponov. Predlagali so tudi oprostitev plačevanja dela prispevkov in dajatev pri oskrbi s toploto, ki se odvajajo na državne podračune. A je poziv naletel na gluha ušesa.

TEŠ podražil ceno toplotne energije

Sredi januarja 2023 se MOV in Občina Šoštanj skupaj s KPV obrnejo na Agencijo za energijo, s pozivom, v katerem opozarjajo, da TEŠ neupravičeno draži ceno megavatne ure in sicer zaradi poračunavanja porabe plina za dva meseca v preteklem letu, kar ni v skladu z veljavnim aktom o metodologiji za oblikovanje toplote za daljinsko ogrevanje, ki pravi, da se energenti ne morejo poračunavati za preteklo leto. V TEŠ-u dvignejo ceno za 15% decembra 2022, medtem ko KPV o dvigu obvestijo šele 9. januarja 2023. V TEŠ-u takrat napovejo še dodatno 11 odstotno podražitev.

Država energetsko krizo blaži tudi na plečih Šaleške doline

Na začetku energetske krize je Vlada kot del načrta izrednih razmer zaradi oskrbe s plinom in ogroženosti na področju električne energije, skupaj s HSE, Premogovnikom Velenje (PV) in TEŠ, prišla ideja o povečanju strateških rezerv premoga z uvozom. Uvoz premoga posledično enormno dvigne cene toplote, tudi za uporabnike v Šaleški dolini. Tako se prične reševanje energetske krize tudi na račun uporabnikov toplotne energije v Šaleški dolini.

Prepoved podražitve z uredbo

V začetku februarja lanskega leta, župana MOV in Šoštanja skupaj s KPV, ponovno pišejo na Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo, da zaradi tople jeseni in blagega začetka zime, manjše količine prodane toplote, dodatno pritiskajo na dvig cene. O dvigu cene, ki je nujna za preživetje KPV so celo že obveščali javnost, vendar je Vlada RS sprejela uredbo s katero je dvig cene distributerjem toplote iz sistemov daljinskega ogrevanja prepovedala. Uredba je bila veljavna do 30. aprila lani.