Vesel božič in srečno novo leto – izpred 100 let

V Občini Šoštanj praznično decembrsko obdobje bogatijo z nizom dogodkov. Na Glavnem trgu so pripravili so posebno doživetje za občane – razstavo starih voščilnic, ki je del praznične okrasitve mesta. Sprehajalce na voščilnicah pričakajo veseli in nasmejani otroci, božična drevesca, pravljično zasnežene pokrajine, sakralni motivi jaslic in angelov ter rokopisi voščil z dobrimi željami. Na njih ne manjkajo tradicionalni simboli za srečo, ki zaznamujejo novoletni čas  –  podkvice, štiriperesne deteljice, zvončki, mušnice, svečke, dimnikar s prašički ter simbol božiča, bela omela.

Voščilnice so stare več kot 100 let

Alenka Verbič, višja svetovalka za družbene dejavnosti na Občini Šoštanj, je idejno zasnovala razstavo in naredila izbor voščilnic. »Tradicionalno organiziramo tematske plakatne razstave in ob koncu leta smo na ogled postavili voščilnice z začetka 20. stoletja. S tem smo želeli obiskovalcem pričarati posebno vzdušje in obuditi spomin na tradicijo pošiljanja božičnih in novoletnih voščilnic ter prikazati, kako čudovite so bile tako po motivih kot po sporočilih, ki so jih pošiljatelji delili s svojimi bližnjimi.
Voščilnice so ljubke, igrive, prijazne, s tradicionalnimi simboli božiča in novega leta, kot so podkve, zelenje, štiriperesna detelja, bela omela, pa tudi s sakralnimi motivi jaslic. Voščilnice, stare več kot 100 let, so prav posebna priča preteklega časa. Še posebej dragocena je voščilnica, ki jo je družina Mravljakovih poslala v Ljubljano na začetku 20. stoletja. Gre za potomce znamenite šoštanjske rodbine, lastnice Kajuhovega doma. Zagotovo je razstava dragulj posebne vrste, ki bo obiskovalcem še bolj približal zgodovino in tradicijo našega kraja,« pove Alenka Verbič.

15 izbranih razglednic je iz stalne domoznanske zbirke Zvoneta A. Čebula v Vili Mayer. »Na ta način želimo obiskovalcem pokazati, kaj vse ponuja Vila Mayer v svojih stalnih zbirkah. Poleg ustvarjanja prazničnega vzdušja želimo tudi spodbuditi Šoštanjčane in druge obiskovalce, da si v tem predprazničnem času ogledajo Vilo Mayer, ki bo odprta do 22. decembra, ponovno pa jo za obiskovalce odprejo v novem letu,« še pove Alenka Verbič.