V Gorenju naj bi odpustili 270 delavcev

Iz današnje novinarske konference SKEI.

Iz Gorenja so včeraj sporočili, da bo poslovno preoblikovanje v prihodnjih mesecih prednostna naloga na vseh področjih delovanja, zato je družba Gorenje, d. o. o., v sklopu ukrepov za izboljšanje učinkovitosti poslovanja v začetku aprila začela postopke za reorganizacijo poslovnih procesov na ravni celotne Skupine, kar vključuje tudi novo organizacijo in sistemizacijo delovnih mest v matični družbi pa tudi vseh hčerinskih družbah in poslovnih enotah v tujini.

Posledica poslovnega preoblikovanja, združevanja funkcij, zmanjševanja ravni upravljanja ter optimizacije poslovanja bo tudi zmanjševanje števila zaposlenih v podpornih službah v Skupini, kar bodo dosegli z mehkimi metodami zmanjševanja števila zaposlenih, pa tudi z odpovedmi pogodb o zaposlitvi. Takšnih delavcev naj bi bilo 270.

Družba je predloge glede reorganizacije že posredovala sindikatu in svetu delavcev, ki pa sta kriterije za določitev presežnih delavcev zavrnila in napovedala, da pri nadaljnjih posvetovanjih z delodajalcem ne bosta sodelovala, zato do dogovora o kriterijih za določitev presežnih delavcev tudi ni prišlo.

Kljub takšni odločitvi bo v prvi polovici maja predvidoma sledil sprejem nove organizacije, končnega besedila pravilnika o organiziranosti in upravljanju ter o sistemizaciji delovnih mest, vključno s katalogom delovnih mest.

Sindikati so izrazili veliko nezadovoljstvo in zaradi tega, ker jim včeraj niso bili predstavljeni poslovni rezultati, tudi zapustili dogovarjanja o presežnih delavcih. Za danes pa so sklicali novinarsko konferenco, na kateri so izrazili svoje ogorčenje nad dogajanjem. Predsednik podjetniškega sindikata SKEI Žan Zeba je prepričan, da bi za odpuščanje lahko uporabili bolj mehke oblike, predvsem pa so nezadovoljni, da naj bi bil glavni kriterij opredelitve presežnih delavcev uspešnost dela. »In te kriterije opredeljujejo tisti odgovorni delavci, ki so pravzaprav krivi, da se je Gorenje znašlo v izgubi,« poudarja Zeba.

Kljub takšnemu odzivu pa sindikati verjamejo kitajskim lastnikom in si seveda tudi želijo, da bi bila njihova zgodba uspešna. To je pravzaprav edina rešitev za Gorenje poudarjajo.

So pa na današnji novinarski konferenci še poudarili, da bodo (pri tem jim bo pomagal tudi regijski in centralni sindikat) delavcem pomagali s potrebno pravno pomočjo. Računajo pa tudi na nadaljnja pogajanja in upajo, da jim bo uspelo dogovoriti vsaj za višje odpravnine, pa tudi mehkejše načine odpuščanja.

Pri tem jim daje vso podporo tudi predsednica Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Lidija Jerčič, ki ne more razumeti, da vodstvo s temi ukrepi ni počakalo do konca delavskega praznovanja, ki bo seveda zaradi teh napovedih, mnogim okrnjeno.