»Trudimo se, da bi Šoštanj oživili«

Župan Občine Šoštanj Boris Goličnik je za novinarje pripravil ponovoletno srečanje, na katerem je povzel ključne projekte preteklega leta in razkril načrte za letos. Ključen projekt v Občini Šoštanj v letu 2023 je bila gradnja Garažne hiše s 115 parkirnimi mesti.
»To je velika in lepa pridobitev za občino. Seveda smo skrbeli za cestno in komunalno infrastrukturo, uredili nekaj cest in vodovodne napeljave. Poleg tega dvigujemo raven družabnega življenja v občini in se trudimo, da vrnemo v Šoštanj življenje. Hočemo, da bi bil Šoštanj mesto dogajanja. Zelo sem ponosen na številna društva, ki jih imamo v občini, po vseh krajevnih skupnosti. Res dobro delujejo in to ocenjujem kot izjemno dodano vrednost za občane.«

Zahtevna obnova osnovne šole bo trajala vsaj tri leta

Šoštanjsko občino letos čaka obnova Osnovne šole Karla Destovnika – Kajuha, ki je bila zgrajena pred 19 leti. Obnova bo stala 12 milijonov evrov, trenutno si prizadevajo zapreti finančno konstrukcijo. Šolsko ministrstvo je že zagotovilo 2,3 milijona evrov. Po županovih besedah so se znašli v tej situaciji zaradi slabe izvedbe gradnje podjetja Vegrad.
»Obnova šole bo trajala vsaj tri leta in bo izjemno zahtevna. Med prioritetami občine je tudi gradnja celotnega kompleksa športnega parka Šoštanj. Načrtujemo tudi gradnjo poslovne cone Metleče, čeprav v manjšem obsegu, kot je bilo predvideno. Glede na velikost občine, ki ima ogromno makadamskih cest, je izrazita potreba tudi po ureditvi te infrastrukture.«
Župan omeni več kot 40 km neasfaltiranih cest, kar jasno kaže na veliko željo in potrebo občanov na tem področju ter potrebo po izboljšavah pri kanalizaciji in vodovodnem sistemu Bele Vode.

Smo se od poplav kaj naučili?

Boris Goličnik je prepričan, da bodo te izkušnje sprožile drugačno urejanje vodotokov, kot je bilo do zdaj. »Precej sem kritičen do preteklega urejanja. Lokalne skupnosti nismo bile seznanjene s tem, kaj se kje počne, te komunikacije je bilo premalo, premalo pa je bilo tudi vlaganja. Mi smo na tem področju naredili res ogromno, tudi v času intervencije, tudi sami smo se lotili urejanja vodotokov. Uredili smo jih približno 25 km, seveda tudi pod nadzorom Direkcije za vode, a sem zelo vesel, da smo to opravili, čeprav je to delo, ki bi moralo biti opravljeno že pred poplavami,« je bil kritičen župan.
Ob poplavah so se ga najbolj dotaknile stiske ljudi, saj je bilo prizadetih veliko. Poplavljenih je bilo 96 objektov. »Kljub vsemu sem vesel, ker smo prav vsi pomagali in stopili skupaj. Izpostaviti moram gasilke in gasilce, civilno zaščito in vse ostale službe. Opravili smo res izjemno, ogromno delo, zbirali donacijska sredstva. Zelo sem hvaležen, da smo razdelili 112.000 evrov individualne pomoči. Znova hvala vsem, ki so pomagali z donacijami. Omeniti moram prijatelje gasilce iz Pirana, ki so zbirali sredstva in jih nakazali na račun Občine Šoštanj za poplavljene, prijatelje iz Krke itd.«

Ljudje spet potrebujejo pomoč

Z novim letom pa so se občani srečali že z novim problemom – visokimi stroški za ogrevanje. Tudi v Občini Šoštanj bodo okrepili podporo ranljivim skupinam. Kot je povedal župan, so se že pred množičnim izbruhom nezadovoljstva občanov Šoštanja in Velenja skupaj z vodstvom MO Velenje intenzivno ukvarjali s problematiko visokih cen energije. Preučevali so možnosti znižanja cen ter se usklajevali in pogajali.
»Kljub vsemu verjamem, da smo na pravi poti k iskanju rešitev,« pravi Goličnik. »Čeprav priznavam legitimnost protestov, ki izražajo upanje, verjamem, da bodo le sporočilo o potrebi po finančno dostopni oskrbi doline z energijo, še posebej ob upoštevanju preteklih prizadevanj doline za energetsko neodvisnost Slovenije.«
Glede iskanja rešitev za ranljive skupine, še posebej bolnike, ostarele ter upokojenke in upokojence z nizkimi pokojninami župan priznava težavnost iskanja pravičnih rešitev. Poudarja sodelovanje s centrom za socialno delo in drugimi službami ter uvajanje energetskega dodatka za vse občanke in občane. Kljub temu želi izboljšati trenutni sistem, ki temelji na enkratni denarni socialni pomoči, saj ne zagotavlja pomoči vsem, ki jo dejansko potrebujejo.