Pomagajmo prizadetim v potresu

Danes, 29. decembra 2020, ob 12.19 so seizmografi državne mreže potresnih opazovalnic zabeležili zelo močan potres na Hrvaškem, 149 km jugovzhodno od Ljubljane.  Po preliminarnih podatkih evropsko-sredozemskega seizmološkega centra (ESMC) je imel magnitudo 6,1. Najhuje je bilo v Petrinju, potres pa smo čutili po Sloveniji, pa tudi v Srbiji, Italiji in na Češkem. Kot poročajo hrvaški mediji je v potresu, ki je povzročil ogromno materialno škodo, umrlo pet oseb iz Gline in 12-letna deklica iz Petrinja. Več oseb je poškodovanih.

Kot poroča Štab civilne zaščite Zahodne Štajerske po do sedaj zbranih podatkih v občinah na tem območju potres ni povzročil poškodb pri ljudeh in tudi ne večje gmotne škode. Zaznane pa so poškodbe posameznih sakralnih objektov, dimnikov, streh, pročelij fasad in na starejših objektih nastanka posameznih razpok ter odpada ometa.

Ugotovitve, ki izstopajo

  • v Slovenskih Konjicah je ugotovljena poškodba industrijskega dimnika podjetja Konus.
  • v Radečah je prišlo do manjšega zemeljskega usada, ki pa ne ogroža objektov ali ljudi.
  • v Braslovčah in na Taboru je prišlo do kratkotrajnega izpada mobilne telefonije.
  • v Dobju porušenih nekaj dimnikov, zaznane so poškodbe na strehah.

Trenutno so gasilske enote aktivirane v Občinah Dobje, Slovenske Konjice, Celje, Šentjur in Šmarje pri Jelšah. V pripravljenosti je Oddelek za reševanje iz ruševin Izpostave URSZR Celje. V nekaterih občinah še poteka zbiranje informacij in pregled objektov starejše gradnje.

Kritična infrastruktura brez posledic potresa

Na Ministrstvu za infrastrukturo, kjer spremljajo stanje kritične infrastrukture v Sloveniji po današnjem potresu, ugotavljajo, da je bila nuklearna elektrarna Krško zaradi potresa varno ustavljena. Do zaustavitve je prišlo zaradi avtomatskega delovanja zaščite turbine. Po prvem pregledu NEK ni utrpel posledic in varnost ni bila ogrožena. Po dokončni seznanitvi s stanjem ter preventivnim pregledom sistemov in opreme, bo NEK predvidoma v 24 urah ponovno začel obratovati.
Po do sedaj zbranih podatkih tudi ostala kritična infrastruktura v Sloveniji ni utrpela posledic: elektroenergetski sistem deluje nemoteno, brez posledic potresa je tudi infrastruktura na področju železniškega, cestnega, zračnega in pomorskega prometa.

Pomagamo lahko tudi občani

Rdeči križ Slovenije je takoj nakazal 10.000 evrov na račun Rdečega križa Hrvaške za pomoč prizadetim ob nedavnih potresih. Odprl pa je tudi račun za zbiranje sredstev za pomoč prizadetim. Sredstva za pomoč zbira tudi Slovenska Karitas.

Rdeči križ prosi in poziva vse, ki želijo pomagati, da svoj prispevek nakažejo na transakcijski račun Rdečega križa Slovenije, Mirje 19, 1000 Ljubljana, številka SI56 0310-0111-1122-296, odprt pri banki SKB. Kot namen naj navedejo Potres Hrvaška, za sklic pa SI00-96885.

Preko Slovenske Karitas pa je mogoče pomagati s SMS sporočilom in ključno besedo KARITAS5, poslano na številko 1919. Pri tem boste darovali pet evrov. Mogoče je pomagati tudi z nakazilom na transakcijski račun Slovenske Karitas, Kristanova ulica 1, 1000 Ljubljana, številka SI56 0214 0001 5556 761. Kot namen se navede Potres Petrinja, za sklic pa SI00 627.