Nov dom za varstvo odraslih bo med najmodernejšimi

Obnova Doma za varstvo odraslih Velenje je tik pred zaključkom, kar pomeni, da se bodo stanovalci kmalu vrnili v prenovljene prostore. Trenutno so nastanjeni na nadomestni lokaciji v Topolšici. Po besedah direktorice doma Violete Potočnik Krajnc bo novi dom med najmodernejšimi v Sloveniji ter bo ustrezal vsem normativom in standardom domskega varstva. »Projekt obnove je trajal deset let, a smo bili vztrajni v prizadevanjih, da bi zagotovili primerne pogoje za bivanje starejših občanov.

Stanovalci bodo končno imeli dostojne prostore

»Starejši ljudje so poskrbeli za nas, in prav je, da mi zdaj poskrbimo za njih. Če bomo takšen zgled našim mladim, potem se tudi mi v prihodnosti nimamo česa bati. Prepričani smo, da si Velenje in celotna Šaleška dolina zaslužita najmodernejši dom v Sloveniji. Prostori bodo svetli, veliki, stanovalci bodo imeli vse na dosegu roke. Predstavljamo si, da bo to resnično postala skupnost, ki bo zaživela«

Kako pomembno je, da bodo stanovalci v tej stavbi zadovoljni?

»Dobro vemo, da zidovi sami po sebi ne pomenijo nič. Pomembno je, kaj in kako bomo v to čudovito, moderno in edinstveno zgradbo vnesli kot vsebino. Že več kot deset let pravimo, da smo hiša s srcem, in v tej smeri se še naprej trudimo, tudi na naši nadomestni lokaciji. Vemo, da vsemu ne moremo ugoditi, a se trudimo vsaj delno uresničiti želje naših stanovalcev. V nadaljevanju bomo še bolj čuječi, čuteči in dovolj senzibilni do njih. Vztrajali bomo tudi naprej, saj je hiša razdeljena na manjše gospodinjske skupnosti, vsaka pa ima svoj stalni delovni tim,« odgovarja direktorica, katere cilj je zagotoviti model kongruentne odnosne nege. Kultura usklajenih odnosov bo prišla bolj do izraza, saj bodo bolj usmerjeni na posameznega stanovalca. Razdelitev na manjše skupine omogoča boljšo usmerjenost, tudi zaradi potreb po prostih dneh, bolniških staležih in izobraževanjih naših zaposlenih.«

Kljub izzivom in težavam se trudijo delovati v obojestransko korist

V Domu za varstvo odraslih biva 190 stanovalcev, to pa pomeni 190 različnih življenjskih zgodb. Vsak posameznik je kot reka življenja, ki prinaša svojevrstne izkušnje. Pri tem je pomembno, da se obnašamo spoštljivo in sočutno. »Kljub izzivom in težavam se trudimo delovati v obojestransko korist. »Seveda potrebujemo tudi pomoč sorodnikov in prijateljev naših stanovalcev. S tem pridobimo dodatne informacije o njihovih željah in potrebah. Aktivnosti v domu usmerjamo tako, da so prilagojene željam stanovalcev. V preteklosti smo v lokalni skupnosti že organizirali prireditve, ki so jih stanovalci pogrešali. Gradnja novega doma na istem območju ima težo, saj stanovalcem omogoča, da obiskujejo različna mesta in sodelujejo pri dejavnostih, ki so jim ljube. Sprehod po promenadi, obisk mestnega trga in uživanje v kavici v bližini so stvari, ki jih naši stanovalci cenijo. Tudi sprehodi po mestu so dostopni tudi tistim, ki so gibalno ovirani, saj imajo v osrčje mesta z vozički prosto pot,« je prepričana Violeta Potočnik Krajnc, ki se ji zdi, da izolacija starejših ljudi ni sprejemljiva, zato se moramo od njih učiti in skrbeti zanje na način, ki jim omogoča kakovostno in povezano življenje. »V naši novi hiši imajo vse sobe balkone, razen tistih v enotah z osebnim spremljanjem, ki povečuje kvaliteto bivanja. Tako dvoposteljne kot enoposteljne sobe so tople in udobne, in to si naši stanovalci zaslužijo.

Kaj pa oddelek z demenco?

»Navdušuje me možnost, da bodo stanovalci imeli izhod na prosto, čeprav bo ta možnost omejena. V pritličju bodo lahko stanovalci prosto prehajali na zelene površine. Pomembno je omeniti, da so te zelene površine omejene z ograjo, ki ločuje območje med šolo in nami. Ne gre zato, da bi koga omejevali, ampak za varnost, saj je na zgornji strani tudi cesta. Načrt je bil vzpostaviti povezavo med šolo in nami, kar bo omogočilo varno gibanje stanovalcev.«
Trenutno so v fazi odpravljanja pomanjkljivosti, predvidevajo pa, da bo projekt dokončan najkasneje do 15. februarja. Takrat bodo pričeli s selitvijo, ki bo potekala bolj gladko kot selitev v Topolšico. Marca načrtujejo tudi selitev stanovalcev, pri čemer bodo upoštevali njihove potrebe in želje. »Želimo si, da stanovalci vstopijo v urejene in udobne prostore. Na novem naslovu bomo združili vse naše službe, vključno s koordinacijo pomoči na domu, ki se trenutno nahaja v prostorih Šaleške pokrajinske zveze upokojencev. Ta združitev bo omogočila boljšo koordinacijo in še učinkovitejše delovanje.« Aprila načrtujejo tudi uradno otvoritev. Zavedajo se, da bo potrebnega kar nekaj časa, da se vsi navadijo na nove prostore, a so prepričani, da jim bo to kmalu uspelo, saj vstopajo v vrhunsko urejene prostore. »Pomembno je poudariti, da visok standard ne velja le za naše stanovalce, temveč tudi za zaposlene. Pogoji dela bodo bistveno boljši, kar bo pozitivno vplivalo na kakovost storitev, ki jih nudimo. To je še posebej pomembno, saj se zavedamo izzivov glede kadra v domovih za starejše in zdravstvenih ustanovah po Sloveniji.«
V četrtem nadstropju se nahaja čudovita knjižnica, obdana s prelepimi prostori, vključno s teraso, ki omogoča, da se odpre pogled na Velenjski grad, skakalnico in Šoštanj. Prostorov skupaj s skupnim vrtom z osnovno šolo Miha Pintar Toledo je kar nekaj. V domu imajo nekaj enoposteljnih sob v sivi in rdeči coni, ki so bile nujne za izpolnitev pogojev pri prijavi na razpis. Vse sobe v domu so opremljene sodobno in enako, brez razlik, poudarja direktorica.