Kaj in zakaj plačujemo?

Kaj so variabilni in kaj fiksni stroški na računu?

Fiksni stroški predstavljajo strošek priključenosti objekta na sistem daljinskega ogrevanja, sistema oskrbe s pitno vodo in odvajanja in čiščenja komunalnih odpadnih voda. Obračunavajo se redno mesečno in zajemajo storitve obračunske moči, omrežnine voda in odvajanja in čiščenja komunalnih in padavinskih odpadnih voda ter strošek števnin.
Variabilni stroški se obračunajo redno mesečno glede na popisano stanje glavnih merilnih naprav, nameščenih na objektu in so odraz porabljenih količin posameznih storitev.

Kaj na računu za ogrevanje pripada občinam in kaj Komunalnemu podjetju Velenje?

Postavka v kalkulaciji fiksnega dela cene toplote ter cene omrežnin na vodnih dejavnostih je najemnina infrastrukture, ki jo Komunalno podjetje Velenje plača v proračune občin. Občine najemnino namenjajo za obnove in posodobitve infrastrukture in s tem zagotavljajo nemoteno in kakovostno oskrba uporabnikov.

Zakaj občine zahtevajo od Komunalnega podjetja Velenje najemnino? Zakaj se ta porabi?

Občine infrastrukturo v skladu s predpisi oddajajo v najem Komunalnemu podjetju Velenje. Najemnina se steka v proračune občin, občine pa jo namenijo za obnove in posodobitve te infrastrukture. S tem se zagotavlja nemotena in kakovostna oskrba uporabnikov.

Protestniki zahtevajo 30% zmanjšanje priključne moči za odjemalce. Kaj to pomeni v praksi?

Zmanjšanje priključne moči pomeni fizična odstranitev grelnih teles ali drug tehnični poseg s katerim se zmanjša moč le teh. Ker to v praksi pomeni preureditev internih instalacij znotraj objekta, distributer toplote nima pravne podlage za poseg v osebno lastnino. Ravno zato energetska zakonodaja (Zakon o oskrbi s toploto iz distribucijskih sistemov, Uradni list RS, št. 44/22 in vsi podzakonski akti) opredeljuje pojem obračunska moč.
Zmanjšanje obračunske moči poleg zmanjšanja fiksnega dela stroška (postavka Obračunska moč na položnicah odjemalcev) tehnično pomeni vgradnjo t.i. toplotne varovalke, naprave za omejitev maksimalne moči ogrevanja objekta (na primer v najhujšem mrazu). Takšen element je dobro poznan v elektroenergetskem omrežju in ga ima nujno nameščenega vsak priključeni odjemalec, imenuje se omejevalec toka, tarifne varovalke oz. »pancerke« in podobni izrazi. Praktično torej objekt z vgrajenimi ogrevalnimi telesi moči 100 kW deluje z močjo na primer 30 kW. Tehnično določena vrednost se določi na osnovi projektne dokumentacije, saj ima vsak objekt svoje posebnosti (velikost prostorov in njihov namen, kvaliteta ovoja stavbe, način ogrevanja oz. vrsta ogrevalnih teles), torej tudi specifično rabo energije. Zmanjšanje obračunske moči tako ne pomeni zmanjšanje porabe toplotne energije, ampak omejitev maksimalne moči ogrevanja. Priključno ali obračunsko moč objekta torej lahko zmanjša lastnik oz. uporabnik stavbe, postopek je opisan na spletni strani Komunalnega podjetja Velenje.
Zakonska podlaga za znižanje priključne ali obračunske moči je podana v energetski zakonodaji, katere del so tudi Sistemska obratovalna navodila za distribucijski sistem toplote za geografsko območje Mestne občine Velenje in Občine Šoštanj (Uradni list RS, št. 88/2016 z dne 30. 12. 2016, potrjena s strani Agencije za energijo), poglavje »Postopek določanja priključne oziroma obračunske moči«.