Je šaleški sistem ogrevanja najcenejši ali najdražji?

Ljudska iniciativa Velenje (LIV) je v soboto pripravila drugi protestni shod na Titovem trgu, na katerem je sporočila, da se ji zdijo sprejeti ukrepi TEŠ, Komunalnega podjetja Velenje (KPV) in MO Velenje nezadostni za blaženje socialnih stisk občank in občanov, ki so jih povzročili visoki zneski na položnicah za toplotno ogrevanje.

»Ljudem je treba pomagati takoj, ker bodo visoke položnice za ogrevanje v tem trenutku marsikoga pahnile v socialno stisko. Namesto da bi na MOV iskali rešitve za takojšnje znižanje položnic občanov, kot trenutno rešitev ponujajo pomoč pri iskanju izredne denarne pomoči iz naslova socialnih transferjev. S tem se nikakor ne moremo strinjati! V Ljudski iniciativi se zavedamo, da bodo tako visoke položnice za najmanj tri zimske mesece pahnile pod prag revščine še tiste, ki so bili do zdaj nad tem pragom, zato je nujno treba poiskati rešitve – tako kratkoročne kot dolgoročne,« so med drugim sporočili.

Na protestu, ki se ga je spet udeležilo okoli 600 ljudi, je več članov LIV bolj ali manj podkrepljeno s konkretnimi podatki ter nastrojeno proti občinski oblasti ter vodstvoma TEŠ in KPV prikazovalo napačna obračunavanja porabe toplotne energije in vzroke za visoke stroške v KPV ter zneske na položnicah. Očitali so sumljive posle in neracionalno porabo davkoplačevalskega denarja.

Problem je prevelika obračunska moč

Asmir Bečarević je opozoril predvsem na to, da uporabniki daljinskega ogrevanja v Velenju in Šoštanju plačujejo višjo obračunsko moč, kot jo KPV sploh zagotavlja. »Po zadnjih podatkih iz leta 2016 je TEŠ objavila, da vse njene enote za proizvodnjo toplote skupaj predstavljajo 120 megavatov. A vse te tri enote nikoli vse hkrati ne proizvajajo toplote; dela ena ali dve. Na vprašanje strokovnjakom, koliko megavatov sploh potrebujemo, da v res nizkih temperaturah zagotovimo to moč, so odgovorili, da več kot 100 oziroma največ 120 megavatov zagotovo ne. Direktor KPV je povedal, da vsem uporabnikom distribucijskega sistema na mesec zagotavljajo 195 megavatov.«

Zaradi takšnih in še številnih drugih ugotovitev o načinu obračuna porabe toplotne energije bo LIV v prihodnje k sodelovanju povabila ekonomiste, pravnike ter strokovnjake elektro in energetske stroke. »Ti nam bodo dali odgovore. Zaskrbljujoče je to, da se na KPV zavedajo, kaj bi pomenilo spustiti obračunsko moč na dejanske potrebe. S tem bi bili prisiljeni dvigniti ceno fiksnega dela stroška. Končna cena, ki jo posredujejo Agenciji za energijo, bi bila tako povsem drugačna in velenjski sistem toplotnega ogrevanja nenadoma ne bi bil več najcenejši, temveč eden najdražjih v državi,« je povedal Bečarević.

Naj dokažejo transparentnost

Člani LIV Komunalnemu podjetju očitajo koruptivna dejanja in trdijo, da je njihovo poslovanje nepregledno. Menijo, da ni na njih, da bi to dokazali, temveč naj KPV dokaže, da se LIV moti. »KPV naj vse svoje podatke in račune javno objavi,« zahtevajo.

LIV bo z aktivnostmi nadaljevala, saj so, kot pravijo, nepravilnosti tako v KPV kot TEŠ. »TEŠ bo morala pojasniti, na kakšen način pridejo do cene toplotne energije. Hkrati bomo na vlado RS apelirali, naj CO2 kupone izloči iz cene toplotne energije, saj nam je Agencija za energijo potrdila, da je šaleški sistem daljinskega ogrevanja energetsko učinkovit, ter zniža DDV z 22 na 9,5 odstotka, saj ogrevanje ni nobeno razkošje,« je še dejal Bečarević.

Preberite tudi: LIV z netočnimi informacijami najprej v javnost namesto po odgovore.