Emil Šterbenk – Rojen voznik

Zdaj že priznani publicist, pisatelj in nedvomno eden največjih poznavalcev avtomobilske stare tehnologije in transportne tehnike ter »uživač-negovalec-oldtimer«, zanesenjak s področja starodobne zloščene pločevine dr. Emil Šterbenk iz Slatine je potegnil novo potezo. V sodelovanju z eno prvih in največjih prevozniških firm SIGR Bizjak z Gorenjske je izdal knjižno delo Rojen voznik. Knjiga v trdem ovitku je bila pred dnevi natisnjena v nakladi 1.000 izvodov in premierno predstavljena pred množico obiskovalcev v dvorani »MojKino« v Kranju. Zgodilo se je ob malem spektaklu, ki so ga izvedli trije Šmarčani: avtor Šterbenk, snemalec-montažer digitalnega zapisa Brane Klančnik in novinar-moderator prireditve Jože Krajnc ob sijajnem glasbenem programu. Knjižno delo, ki opisuje življenjsko in poslovno pot uspešnega podjetnika, ki se je »rodil« v kamionu, je Štrbenk strastno pripravljal več kot pol leta, odkar so ga po naključju najeli pri družbi SIGR iz Zgornjih Bitenj.

Zgodba na 196 straneh je več kot le almanah razvoja avtomobilske tehnike. Opremljena z bogatim slikovnim gradivom iz 73 let življenja Aleksandra Bizjaka Saše, človeka, ki se je rodil »z volanom v roki«, je tesno povezana in prepletena z razvojem motornih vozil vseh tipov namembnosti in številnih modelov – zdaj starodobnih vozil ter družinskega podjetja. Avtor se je, podkovan s poznavanjem in ljubeznijo do zgodovine avtomobilizma, vživel v celotno zgodbo družine Bizjak, ter »prevozil« 50-letno obdobje od začetkov poklicne kariere ustanovitelja prevozniške firme Aleksandra Bizjaka, ki je blestela v evropskem logističnem prostoru, do podzgodb tipa prisluhni in poglej. To je povsem spojil z dogajanjem, ki seže precej pred rojstno leto 1950, ko je že takrat zapečeni avtoprevoznik Jože Bizjak dobil sina naslednika.

Publicist s predhodnimi dolgoletnimi izkušnjami s področja dokumentiranja in izdelave publikacij in knjižnih projektov, sam empatičen človek, kot je lahko le Emil Šterbenk, je tako »zagreznil« v vsebinsko, široko-paletno sceno, ki ga je spremljala večji del letošnjega leta, ko je zbiral gradivo, zapisoval zgodbe in dodatno fotografiral dokumente zadnjega obdobja. Soproga Vlasta je menda večkrat vzdihovala: »Evo, spet ga je odneslo v njegov svet ustvarjanja, v sedenje in lebdenje pred ekranom … Kaj pa jaz?!«
Ko se je rojevalo Šterbenkovo naslednje pomembno knjižno delo, se je še enkrat vrnil k mojstru oblikovanja arhitektu Roku Polesu, ki je knjigi dodal grafično podobo. Ta s svojo pripovednostjo in videzom presega najboljše almanah-projekte, saj izraža zgodovinska dejstva, procese, odnose v družini in razvejano podjetniško zgodbo. Ko se je končala predstavitev »treh mušketirjev« iz Šmartna ob Paki, z moderatorsko spretnostjo tako Emila Šterbenka kot Jožeta Krajnca, izvirnega knjižnega dela Rojen voznik, je bilo pričakovanje visoko preseženo.