Diagnostika motenj spanja prijaznejša za male paciente

Krka, tovarna zdravil, d. d., Novo mesto se je ob svojem jubileju odločila pomagati številnim slovenskim zdravstvenim ustanovam. Donacije je namenila obema kliničnima centroma in še desetim slovenskim bolnišnicam. Otroškemu oddelku Splošne bolnišnice Celje je podarila polisomnograf z opremo za boljše odkrivanje motenj spanja otrok in mladostnikov, ki jih obravnavajo v njihovem Laboratoriju za motnje spanja otrok in mladostnikov.

Številne koristi za paciente in zaposlene

V Splošni bolnišnici Celje so nove aparature izjemno veseli, saj prinaša številne koristi tako za paciente kot zaposlene. Povzela jih je predstojnica oddelka, doc. dr. Barbara Gnidovec Stražišar, dr. med., specialistka pediatrije in otroške nevrologije in certificirana somnologinja.
»Zadostno in kvalitetno spanje sodi med osnovne biološke potrebe za zdravo rast in razvoj otroka in mladostnika. Motnje spanja so pri tej populaciji pogoste, saj jih lahko v različnih starostnih obdobjih srečamo pri približno tretjini vseh otrok in mladostnikov. Mednarodna klasifikacija motenj spanja natančno opredeljuje več kot 90 vrst različnih motenj spanja in mnoge izmed njih se pojavljajo že tudi pri najmlajših. Za uspešno in učinkovito zdravljenje motenj spanja pri otroku in mladostniku je potrebna ustrezna diagnostika in opredelitev vrste motnje spanja. Za slednjo je pogosto treba izvesti nočno poligrafsko snemanje spanja s številnimi elektrodami, ki jih namestimo na preiskovanca.
Laboratorij za motnje spanja otrok in mladostnikov na Otroškem oddelku SB Celje je edini laboratorij v Sloveniji, ki izvaja tovrstno diagnostiko. Aparature, ki se uporabljajo za takšna snemanja, pogosto niso prilagojene najmlajšim preiskovancem, zato smo zelo veseli, da bomo s pomočjo donacije podjetja Krka pridobili najsodobnejši polisomnografski aparat podjetja Nox, ki je našel svoje poslanstvo v razvoju diagnostične opreme s senzorji, prilagojenimi za uporabo pri otrocih različnih starosti, od najmlajših dojenčkov do mladostnikov.«

Nespečnost prizadene tudi otroke

Doc. dr. Barbara Gnidovec Stražišar še pojasni, da je polisomnografija zlati standard za diagnostiko motenj dihanja v spanju, ki so ob nespečnosti druga najpogostejša motnja spanja, saj prizadene približno 5 % vseh otrok.
»Polisomnografija je nepogrešljiva tudi za postavitev diagnoze hipersomnije, kot je npr. narkolepsija, ki je sicer redka, se pa pogosto izrazi že v obdobju odraščanja in odločilno vpliva na otrokovo nadaljnje življenje in njegovo zdravje. Do zdaj se je tovrstna diagnostika vselej izvajala v strogo kontroliranih pogojih laboratorija, to okolje pa je za otroka nenaravno in zato pogosto stresno in neprijetno. Polisomnograf Nox A1 je moč z nekaterimi prilagoditvami enako učinkovito uporabljati tudi ambulantno, za snemanja na otrokovem domu, v njegovem naravnem in udobnem okolju.
Nova aparatura prinaša številne prednosti tudi za osebje, ki jo bo uporabljalo pri svojem delu. Zaradi enostavnosti uporabe s prilagoditvami senzorjev za otroke različnih velikosti in starosti bo lahko z aparatom rokovalo vse osebje, kar bo omogočilo optimalno izkoriščenost naprave.«