Če TEŠ ugasne pred zagonom NEK2, bo uvožena elektrika izjemno draga

Odziv Sindikata in Sveta delavcev Premogovnika Velenje na intervju Aleksandra Mervarja v časnikih Dnevnik in Finance

»Mag. Aleksander Mervar s svojim dolgoletnim delom v energetiki vsekakor velja za dobrega poznavalca in strokovnjaka na omenjenem področju, zato smo precej začudeni nad njegovimi izjavami, podanimi v začetku aprila v intervjujih za časnika Dnevnik in Finance,« sta v pismu medijem ta teden zapisala Simon Lamot, predsednik Sindikata Premogovnika Velenje SPESS-PV, in Danilo Rednjak, predsednik Sveta delavcev Premogovnika Velenje.
»Predvsem nas je zmotilo navajanje, da je termodel energetike, torej TEŠ in PV, velik finančni bolnik, ki bo v prihodnjem desetletju pridelal 2 milijardi izgube. Cena, ki jo omenja Mervar, je seveda malo napihnjena cena s CO2-kuponi. Pri teh cenah električne energije in brez CO2-kuponov bi bil TEŠ rentabilen, proizvodnja električne energije iz TEŠ pa bi se povečala, saj ta ni toliko odvisna od izkopa v Premogovniku Velenje, ki je trenutno stabilen (njegova proizvodnja znaša 2,5 mio ton premoga), pač pa od cen na trgu. Strokovnjak, kar mag. Mervar zagotovo je, dobro ve, da je ta predvidena izguba posledica nakupa CO2-kuponov, ki so po drugi strani prihodek Podnebnega sklada RS, v katerem se nabirajo enormna sredstva, porabljajo pa se predvsem za sofinanciranje t. i. obnovljivih virov energije (OVE) proizvajalcev električne energije. V nasprotnem primeru bi bili ti popolnoma nezanimivi za investitorje, saj bi bili predragi. Res nas zanima, s čim se bo polnil Podnebni sklad po prenehanju obratovanja TEŠ, saj bomo izgubili pravico do CO2-kuponov, ki jim v tem trenutku že pada vrednost zaradi presežnih količin na trgu. Verjetno se bo to pokrilo z dvigom omrežnin in drugih OVE-dajatev, ki jih bomo, žal, plačali državljani in naše gospodarstvo.«

Lobiji so na strani prodajalcev

Kot navajata Lamot in Rednjak, se je podobna negativna kampanja proti Šaleški dolini odvijala z navajanjem, da je davkoplačevalce blok 6 v TEŠ stal 1,4 mrd evrov, »kar je čista izmišljotina. Davkoplačevalcev do zdaj blok 6 ni stal niti centa, saj ga v celoti financirata TEŠ in HSE. Še več, samo poroštvo države bo TEŠ stalo skoraj 50 mio evrov.« Konec leta 2022 je bila ustanovljena »krizna skupina za energetiko«, z namenom zagotovitve varne oskrbe RS v primeru motenj na skupnem trgu EU. Ta skupina strokovnjakov je prepoznala domači premog kot ključen za zagotavljanje varne oskrbe z električno energijo, od Premogovnika Velenje pa zahtevala maksimiranje proizvodnje ter zaradi možne ponovitve epidemije uvoz premoga. »Zaradi tega imamo še danes na deponiji več kot pol milijona ton domačega in tujega premoga, ki bremeni naše poslovanje,« navajata. »Električno energijo je moč kupiti takrat, ko je je na razpolago dovolj. Priča smo vedno hujšim vremenskim ekstremom, ki so velika uganka in izziv tudi za energetiko. Države okrog nas so vse uvozno odvisne: v primeru pomanjkanja in ekstremnih situacij se meje za prenos elektrike kaj hitro zaprejo. Prav tako je težko razumeti, da je mag. Mervar pripravljen na tako visoko uvozno odvisnost, ki – mimogrede – močno odstopa od zapisanega v trenutno veljavnem NEPN-u. Razloge je mogoče iskati v tem, da nanj pritiskajo lobiji, ki so blizu prodajalcem in ne proizvajalcem. Naše gospodarstvo ima nadpovprečni delež predelovalne industrije, ki dosega nadpovprečno dodano vrednost, primerljivo z drugimi državami članicami EU. V zadnjih letih trpi zaradi višjih cen električne energije, kot jo imajo konkurenti v okolici; ob vse višjem uvozu pa bodo te le še višje, saj so čezmejne kapacitete drage, pa tudi cene za posamezno državo hitro narastejo, ko je ta visoko uvozno odvisna. Ker politiki ni uspelo zagotoviti izjem po vzoru drugih držav v EU, je uničena že skoraj celotna papirna industrija, prav tako tudi proizvodnja primarnega aluminija v Talumu in nič koliko malih podjetnikov. Sprašujemo se, kdo je naslednji.
Zaradi visokih cen električne energije pa ne trpi le gospodarstvo, ampak se je med prebivalstvom izredno povečala energetska revščina. Zaradi vsega naštetega bi pričakovali, da bo nekdo od odgovornih, pa naj bo to Vlada RS, MOPE ali Direktorat za energijo, poskrbel za pripravo Energetskega koncepta Slovenije, v katerem bo prvenstveno zapisano, na kateri način in s katerimi viri bomo zagotovili varno, zanesljivo in cenovno ugodno oskrbo prebivalcev in gospodarstva. Floskule, da nam to zagotavlja NEPN, pustite za uradnike EU. NEPN je samo skupek nerealnih želja, scenarijev in ciljev po želji Evropske komisije. Vse zapisano pretirano ambiciozno posega v energetiko, industrijo, promet in kmetijstvo.

Celoten članek je na voljo v današnji številki Našega časa.