Brigadirstvo je del slovenske zgodovine

Na Ptuju je potekala svečana slovesnost ob deseti obletnici delovanja Zveze brigadirjev Slovenije, ki je bila ustanovljena leta 2014.
Predsednik Zveze brigadirjev Slovenije, Velenjčan Koloman Lainšček, ki je pred desetimi leti dal tudi pobudo za njeno ustanovitev, je v svojem govoru med drugim dejal: »Brigadirstvo je del zgodovine nas brigadirjev in nasploh slovenskega naroda. Težko prihajamo do finančnih sredstev, saj se financiramo pretežno iz članarine in donacij, ker nimamo statusa nevladne ali veteranske organizacije in se težko prijavljamo tudi na nekatere razpise, ki bi nam veliko pomenili in bi nam omogočili lažje prihodnje delo.«

Brigadirji hočejo vedno pomagati ljudem v stiski

Kljub finančnim omejitvam pa brigadirji ostajajo aktivni v lokalnih skupnostih in se trudijo ohraniti zgodovinsko dediščino ter pomagati v kritičnih situacijah. »Brigadirji smo se zelo izkazali, ko so nas zajele naravne ujme, kot so neurja in poplave. Smo tisti prostovoljci, ljudje, ki začutimo potrebe, ko nekdo rabi pomoč, in smo zmeraj pripravljeni pomagati,« je poudaril Lainšček

Zveza brigadirjev Slovenije trenutno šteje okoli 800 članov, vključno s tistimi v Šaleški dolini, ki so zelo aktivni. »Močni smo. Mi smo bili motor, ko smo začeli brigadirstvo obujati. Omeniti moram tudi močno MDB Koroška, sicer pa smo povezani z brigadirji iz Kikinde v Srbiji in vsako leto sodelujemo na mednarodnih srečanjih. Letos bo to v Makedoniji, v Sloveniji pa bomo imeli 26. maja na Koroškem vseslovensko srečanje.«
Ob pretežno starejši populaciji se Zveza brigadirjev Slovenije trudi pritegniti nove člane, še posebej mlade: »Člani se počasi pridružujejo, čeprav mladih, ki bi se želeli vključiti, ni prav veliko. Brigadirji pa vztrajamo pri svojem poslanstvu ohranjanja zgodovinskega spomina in nudenja pomoči v skladu s tradicijami brigadirstva.«