Svetovni dan brez cigarete

31. januarja obeležujemo svetovni dan brez cigarete. V svetu, kjer se zavedanje o škodljivosti tobačnih izdelkov nenehno širi, se vzpostavlja spodbuden trend zmanjševanja uporabe med odraslimi. Svetovna zdravstvena organizacija je v svojem najnovejšem poročilu opazila pomemben premik: število odraslih, ki posegajo po tobačnih izdelkih, se zmanjšuje. Kljub temu pa opozarja, da tobačna industrija ni mirovala in zdaj intenzivno prizadeva pridobivati pozornost mladih. Globalno poročilo o trendih razširjenosti uporabe tobačnih izdelkov med letoma 2000 in 2030 razkriva, da se je 150 držav uspešno spoprijelo s tem izzivom. Med temi državami izstopa tudi Slovenija, kjer je opazen padec števila odraslih uporabnikov tobaka. Leta 2022 je v Sloveniji kadilo 322.000 odraslih, od tega 181.000 moških. S trudom in ozaveščanjem je odstotek kadilcev med letoma 2000 in 2020 upadel s 24,7 odstotka na 18,7 odstotka prebivalcev. Napovedi kažejo na nadaljnje izboljšanje, saj naj bi leta 2030 uporabniki tobačnih izdelkov predstavljali le še 16 odstotkov prebivalcev Slovenije, kar je spodbuden znak za nadaljnji boj proti tobaku.

Še vedno kadi vsak peti odrasel prebivalec Slovenije

»Vsako leto na svetovni dan brez cigarete kadilce spodbujamo k opustitvi kajenja,« uvodoma pove Sanja Korotančnik, dipl.m.s., center za krepitev zdravja, ZD Velenje. »Kajenje tobaka je na prvem mestu za obolevnost in umrljivost. Podatki kažejo, da se razširjenost kajenja sicer v Sloveniji zmanjšuje, a še vedno kadi vsak peti odrasel prebivalec Slovenije. Se pa pojavljajo novi tobačni in nikotinski izdelki, kot so ogrevani tobačni izdelki, ki vsebujejo tobak, elektronske cigarete in nikotinske vrečke, ki pa vsebujejo nikotin, tobaka pa ne. Izdelke uporablja znaten odstotek mladoletnikov.«

Kateri so največji dejavniki tveganja?

»Dejavniki tveganja, ki so povezani s kajenjem so srčno-žilne bolezni (ateroskleroza), možgansko-žilne bolezni (možganska kap), kronične pljučne bolezni (KOPB) in pljučni rak. Prav tako pa se rak lahko pojavi povsod (grlo, ustna votlina, požiralnik..). Pojavijo se lahko težave z zanositvijo, impotenco, škodljiv vpliv kajenja tobaka pa ima pri nosečnicah še na nerojenega otroka. V tobačnem dimu se nahaja preko 4000 strupenih kemičnih snovi. Med temi snovmi so najbolj nevarne nikotin (psihoaktivna snov, ki povzroča zasvojenost), katran, ogljikov monoksid. Z vnosom tobačnega dima pride do draženja sluznice, ki se večinoma ponavlja, prav tako pa lahko vodi v kronični bronhitis. Za kadilce je značilen kronični kašelj oz. jutranji kašelj, katerega pa kadilci največkrat ne priznavajo in jim ne predstavlja nič resnega. Posledično pa je lahko kašelj znak za nastanek nekaterih resnih bolezni dihal. Pojavljati se začne zadihanost, ki jo kadilci predpisujejo slabi telesni kondiciji.«

Kako težko je prenehati kaditi?

Po prenehanju kajenja se začne telo čistiti strupenih snovi, ki so se nalagale v telesu. Znižuje se ogljikov monoksid, izboljša se okus in vonj, koža postaja lepša, začne se izboljševati delovanje pljuč, izboljša se počutje in telesna zmogljivost, zmanjša se tveganje za bolezni povezne s kajenjem, privarčevali boste kar nekaj denarja, dober zgled otrokom, zaradi česar je manjša verjetnost, da bo otrok postal kadilec. »Pot do prenehanja kajenja in ostati nekadilec je težka tako za osebe ki kadijo, kot tudi za njihove bližnje, ker se lahko pri osebah, ki se odvajajo od kajenja pojavijo razdražljivost, slaba volja, živčnost. Le-ta pa bo trajala le kratek čas. Pomembno je, da je kadilec dobro pripravljen na opustitev kajenja in vztraja pri prenehanju ter da mu bližnji stojijo ob strani in ga pri tem spodbujajo in podpirajo. V kolikor se kadilci, ki se odločijo opustiti kajenje odločijo uporabljati pripomočke za pomoč pri opuščanju kajenja, svetujemo, da uporabijo preizkušene, varne in klinično testirane pripomočke s strani Agencije za zdravila odobrene nikotinske nadomestke ter zdravila, ki so na voljo v lekarnah ali jih predpiše zdravnik. Izdelki kot so elektronske cigarete, ogrevani nikotinski izdelki in nikotinske vrečke, niso primerni za opuščanje kajenje in jih odsvetujemo, ker vzdržujejo zasvojenost z nikotinom in imajo škodljive učinke za zdravje.«

Pomoč na voljo

V Sloveniji imamo več oblik pomoči, kamor se kadilci lahko obrnejo po pomoč. V zdravstvenih domovih so to Zdravstveno vzgojni centri in centri za krepitev zdravja, kjer se uporabljajo različni pristopi za pomoč pri odvajanju kajenja. Nudi se podpora, pomoč pri premagovanju težav pri opuščanju. V okviru NIJZ pa deluje tudi brezplačna telefonska številka 080 2777, na katero se lahko obrnejo po pomoč in nasvete. Telefon deluje vsak dan med 7. in 10. uro ter med 17. in 20. uro.