Optimizem pred praznikom rudarjev

Do sredine junija so v Premogovniku Velenje nakopali 50.000 ton premoga več, kot so predvideli v letnem načrtu in izdelali 200 metrov novih prog več. Pogovarjali smo se z direktorjem mag. Ludvikom Golobom.

Velenje, 20. junija – »Moj petletni mandat se počasi končuje. V tem obdobju smo naredili ogromno, ne pa še vsega. Močno verjamem, da bomo do takrat, da bo odkopana zadnja tona premoga v tem prostoru, ustvarili vsaj toliko delovnih mest, kot jih imamo danes in to delovnih mest z vsaj takšno, če ne višjo dodano vrednostjo, da bodo naši otroci vztrajali v naši dolini.«

Obdobje med lanskim in letošnjim praznikom 3. julijem, je bilo zelo pestro. Po čem si ga boste najbolj zapolnili?

»Po tem, da je bilo zelo zahtevno tako na poslovnem kot proizvodnem področju. Na proizvodnem področju je do oktobra, preden so se v jami na obeh odkopnih deloviščih pojavile težave, kazalo zelo dobro. Te težave so se konec leta odrazile v negativnem poslovnem rezultatu. Sprejeti je bilo treba kar nekaj ukrepov, da jih odpravimo. Zaposlili smo nove sodelavce, uvedli spremembe v samo vodenje … Vse to že daje rezultate.
Začetek letošnjega leta pa bo, kar se proizvodnje tiče, šel v zgodovino. Na prvi delovni dan smo odkopali 250-milijonto tono premoga.

Trenutni rezultati, tako proizvodni kot pri izdelavi jamskih objektov, so nad načrtovanimi. Do sredine junija smo nakopali približno 50.000 ton premoga več, kot smo predvideli v letnem načrtu ter izdelali blizu 3.350 metrov novih prog in pretesarb, kar je 200 metrov več, kot smo predvideli v letnem načrtu. Le želimo si lahko, da bi bilo tako tudi v prihodnje.«

Letošnje leto je zaznamoval tudi podpis nove Kolektivne pogodbe premogovništva Slovenije, za katero so usklajevanja in pogajanja trajala dobra tri leta. Vi ste pogajanja vodili kot vodja pogajalske skupine s strani delodajalcev.

»Res je. Dolgo je trajalo. Sem pa izjemno ponosen, da smo prišli na cilj, do nove branžne kolektivne pogodbe. Stara je bila iz leta 1996 in prenovitev je bila nujna. Hkrati smo želeli posodobiti in prilagoditi zakonodaji sistem izračuna plač, zato smo delodajalce, za katere velja Kolektivna pogodba premogovništva Slovenije, zavezali k temu, da naredijo prilagoditve znotraj svojih podjetij. V okviru družb Premogovnik Velenje in HTZ Velenje smo to naredili s podpisom Splošnega akta o plačah, ki začne veljati 1. julija letos. S tem smo izpolnili pogoj, da je lahko začela veljati Kolektivna pogodba premogovništva Slovenije v celotnem obsegu.«

V tem času v Premogovniku zaključujete proces reorganizacije in sistemizacije delovnih mest. Se pri podpisovanju novih pogodb kaj zatika?

»Kot za zdaj kaže, bodo do 1. julija vsi zaposleni podpisali nove pogodbe o zaposlitvi. Od 1.236 zaposlenih je nove pogodbe o zaposlitvi treba vročiti le še dvema zaposlenima, podpisalo jih je že 1.198, 18 jih še mora. Da aktivnosti pri tem tečejo gladko, je najbrž velika zasluga tudi v tem, da smo z družbo HTZ uspeli v tožbi, ki jo je na pobudo sindikata SDRES vložilo enajst zaposlenih zaradi ugotovitev nezakonitosti odpovedi pogodbe o zaposlitvi iz poslovnega razloga s ponudbo nove. Delovno sodišče v Celju je izvedlo vzorčni postopek in zaključilo, da je družba HTZ v obravnavanem postopku ravnala zakonito in da ima delodajalec, ki organizira delovni proces, pravico spremeniti organizacijo dela in tudi ukiniti ali preoblikovati posamezna delovna mesta.«

Celoten pogovor si preberite v Našem času, št. 25, ki je izšel 27. junija.