To je gozd naše mladosti

Velenje, 6. aprila – Na dan za spremembe so v več kot 70 krajih organizatorji, med katerimi so bila društva, vrtci, šole, krajevne skupnosti, občine, javni zavodi in posamezniki, pripravili najrazličnejše akcije, v katerih je sodelovalo okoli 6.000 prostovoljcev. V MO Velenje je bila poleg začetkov očiščevalnih akcij v mestu ena večjih sajenje dreves na področju trim steze nad vilo Herberstein. Okoli 100 ljudi v organiziranih skupinah ali posameznikov se je udeležilo te akcije, ki jo je v slovenskem merilu organizirala družba Slovenski državni gozdovi (SiDG), v lokalnem smislu pa Zavod za gozdove Slovenije, območna enota Nazarje, krajevna enota Šoštanj.

SiDG je tako skupaj s partnerji projekta opravila že peto vseslovensko prostovoljsko akcijo sadnje dreves Pomladimo gozdove 2024, katere namen je širiti zavest o pomenu ohranjanja gozda, in sicer na petih lokacijah: na Kočevskem v bližini vasi Onek, v Lovrencu na Pohorju, ob Bohinjskem jezeru, v Velenju in na Predmeji v Trnovskem gozdu. Direktor SiDG Aleš Kadunc sicer ocenjuje, da so slovenski gozdovi vse bolj ranljivi zaradi spremenjenega podnebja, ujme jih prizadenejo že na dve leti. Tako so bolj ranljivi tudi za podlubnike, umno gospodarjenje z gozdom pa je še bolj pomembno.

Ker nam je mar za gozdove

Gozdarjem in vsem prostovoljcem, ki so se vabilu odzvali, se je uvodoma zahvalil velenjski župan Peter Dermol, ki je v akciji sodeloval z družino. Napovedal je nadaljnje pogozdovanje v mestu, kjer bo v prihodnje zasajenih še 200 dreves.
»Pri Zavodu za gozdove se vse bolj usmerjamo v naravno obnovo, kar pomeni, da gozdu pustimo, da se obnavlja s semeni. Kjer pa gre za večje površine in takšne dogodke, kot so vremenske ujme, pa pomagamo z umetno obnovo,« je pred akcijo povedal Aleš Ocvirk, vodja krajevne enote Šoštanj. »V Sloveniji imamo okoli 70 samoniklih drevesnih vrst in pri umetni obnovi vedno sadimo te vrste. Na območju trim steze je lani veter podrl skoraj 2.000 m3 dreves v državnem gozdu. Klimatske spremembe so očitne, nanje se bomo morali navaditi in prilagoditi naše gospodarjenje z gozdom,« je poudaril Ocvirk, ki je bil po akciji zelo zadovoljen z udeležbo in delom prostovoljcev. Celotno akcijo je ocenil kot zelo uspešno, sodelovalo je tudi vreme, zemlja je dovolj namočena, zrak pa pomladno topel, zato ocenjuje, da se bo vsaj tri četrtine sadik prijelo, kar je zadovoljivo.