Mladi podjetnik je Seudin Softić

24. novembra je potekal finalni izbor za naziv Mladi podjetnik leta 2023, ki ga je organiziral Zavod Mladi podjetnik. Komisija je za zmagovalca razglasila Seudina Softića iz podjetja Autotech, s sedežem v Šoštanju, ki se ukvarja z avtomatizacijo in robotiko, s svojimi inovativnimi rešitvami pa prodaja storitve uglednim industrijskim sektorjem.

Po končanem šolanju na Fakulteti za elektrotehniko v Ljubljani je Seudin Softić v podjetju Gorenje Gaio pridobil ogromno izkušenj in znanj, po sedmih letih pa je želel zapluti v bolj mirne vode. A se je zgodilo, da ni stopil v bazen, ampak v velik in prostran ocean. Skupaj z Maticem Dražnikom, poslovnim partnerjem in solastnikom podjetja Autotech in hčerinskega podjetja Steeltech, v podjetniških vodah uspešno krmarita že pet let. Njihov moto je Od ideje do rešitve, s svojo ekipo raziskovalcev in inženirjev pa predstavljajo gonilno silo pri iskanju rešitev in idej za zahtevne projekte.

Ekipo sta sestavila s kolegico Amelo Osmanović in štirimi študenti. »Tako smo se podali na zelo zahtevno pot gradnje zgodbe podjetja Autotech. Projekte smo izpeljali sami, opravljali montaže, konstruirali, projektirali in na koncu tudi sami iskali trgovske poti. Zdaj imamo v obeh podjetjih 28 zaposlenih, kar odraža neprekinjena trud in rast podjetja. Prihodek se je v petih letih povečal s pol milijona na skoraj štiri milijone evrov. Zadovoljni smo z rezultati, a verjamemo, da imamo še neizkoriščen potencial,« podjetje predstavi Softić.

Uspeh ni presenečenje

V prihodnjem letu načrtujejo še večji preboj. Proizvodne kapacitete imajo rezervirane že pol leta vnaprej. Kaj ponujajo strankam? »Naše podjetje se osredotoča na iskanje celovitih rešitev. Ko stranke pridejo s svojo idejo, stopimo v akcijo in jim predstavimo rešitev – od koncepta do izvedbe. Naša vizija je pomagati strankam izboljšati produktivnost ter povečati fleksibilnost na trgu s pomočjo storitev, avtomatizacije in robotizacije njihovih proizvodnih procesov.«

Na začetku je bilo 70 odstotkov njihovega delovanja osredotočenega na Bosno in Hercegovino. Hkrati z ustanovitvijo podjetja v Sloveniji so ustanovili tudi podružnico v BiH. »Zahteva je izhajala iz sodelovanja s podjetjem Cimos, katerega pogoj je bil, da imamo izpostavo v Bosni z zaposlenimi, ki bi bili na voljo za servisne intervencije v primeru zastojev proizvodnje. Podjetje v Sarajevu zdaj deluje s skoraj milijonom evrov prometa in je usmerjeno predvsem na področje Srbije. Sodelujemo tudi s podjetjem, ki se ukvarja z vojaško industrijo, in sicer pomagamo pri proizvodnih procesih.«

Njihov prvi velik kupec na začetku poslovanja je bilo Gorenje, zdaj so prodrli tudi v Nemčijo, na Češko in v Avstrijo. »Ponosni smo, da smo podjetju BSH Hišni aparati pomagali pri zagonu treh proizvodnih linij po avgustovski ujmi. Z veseljem izpostavljamo tudi projekt preko luže – v Montrealu v Kanadi. Sodelujemo pri popolnem inženiringu, vključno z oblikovanjem robotske celice za depaletizacijo proizvodnih procesov v enem izmed logističnih centrov.«