Zaradi Gorenja pismo predsedniku

Župan Občine Velenje Bojan Kontič, je zaradi zadnjih dogodkov v Gorenju poslal protestno pismo predsedniku vlade Marijanu Šarcu

Spoštovani gospod predsednik,

v Mestni občini Velenje smo zelo zaskrbljeni zaradi aktivnosti in namer, ki se v zadnjem obdobju odvijajo v Gorenju. Družba Gorenje je za našo lokalno skupnost izjemno pomemben steber gospodarstva že skoraj sedem desetletij. Prav tako je Gorenje, kot eden izmed večjih slovenskih izvoznikov in zaposlovalcev, izjemnega pomena za slovensko gospodarstvo. Trenutna situacija v podjetju, načrti novega vodstva in razpoloženje zaposlenih, so daleč od obljub in zavez, ki so jih novi lastniki dajali ob prevzemu družbe. Ocenjujemo, da je dobro leto dni po prevzemu Gorenja s strani kitajskega Hisensa stanje že postalo kritično.

V preteklih dneh smo se zaradi izrednih razmer sestali tako z glavnim direktorjem Chao Liujem kot tudi s predstavniki delavcev in sindikatom. Ob prevzemu podjetja so bile napovedi optimistične. Obljubljali so, da bodo zgradili novo tovarno in ustvarili nova delovna mesta. Tako zaposleni v družbi kot tudi občinska uprava smo verjeli, da bo prevzem prinesel pozitivne učinke za zaposlene, za podjetje in za celotno lokalno skupnost. Žal pa trenutne razmere kažejo ravno obratno. Danes so zaposleni zelo zaskrbljeni in prestrašeni, saj o prihodnosti in načrtih Gorenja pridobivajo različne informacije in šele, ko so te že dejstvo. Učinkovitega dialoga z vodstvom ni. Zaradi precejšnjega pritiska na povečanje tempa dela se povečuje bolniška odsotnost, vedno več strokovnega kadra odhaja, prihaja do odpuščanj (tudi invalidnih oseb), nezadovoljstvo med zaposlenimi pa je vsak dan večje. Nedavna informacija o selitvi uprave v Ljubljano nas je negativno presenetila, saj selitev visoko izobraženega kadra v Ljubljano ne obeta nič dobrega. V Velenju verjamemo, da lahko vodstvo enako dobro vodi družbo tudi, če ostane v Velenju. Tudi namera o premestitvi klicnega centra v Srbijo, kaže na to, da želijo v Velenju ohraniti le proizvodni del s čim manj stroški oz. delovne sile. To je skrajno zaskrbljujoče!

S takšnim načinom vodenja družbe, ki je eden izmed glavnih stebrov Šaleške doline in širše, se ne strinjamo. Odločno nasprotujemo selitvi upravnega dela Gorenja v Ljubljano, saj gre za še eno obliko centralizacije sistema, ki je eden izmed ključnih problemov Slovenije. Nenazadnje so nas zadnje čase polna usta raznih ukrepov proti centralizaciji, pa pokažimo, da nas niso samo besede. Kot predsednika Vlade RS vas pozivamo, da odločno ukrepate proti selitvi upravnega dela Gorenja.

Prijazen pozdrav