Zanimanje mladih za glasbo je veliko

mde

Državno glasbeno tekmovanje skrbi za povezovanje, kakovostno rast in razvoj slovenske glasbene kulture – Učenci ocenjujejo velenjsko glasbeno šolo za najboljšo v Sloveniji

Od 27. februarja do 15. marca se je na glasbenih šolah v okolici Ljubljane in Zasavja ter na Akademiji za glasbo v Ljubljani odvijalo 52. tekmovanje mladih glasbenikov Republike Slovenije (TEMSIG). Na njem je nastopilo tudi 51 tekmovalcev Glasbene šole Fran Korun Koželjski Velenje in Umetniške gimnazije Velenje, od tega 30 solistov in 21 članov devetih komornih skupin oziroma duov.

Pomočnik ravnatelja Matjaž Emeršič je povedal, da so dosegli nekaj izvrstnih rezultatov. »Zelo smo zadovoljni, ko analiziramo nastope dijakov. Velenjska glasbena šola je pobrala lep izkupiček nagrad, tudi sicer pa takšna tekmovanja dijakom veliko pomenijo. Na takšen način ugotovimo, kakšen je napredek, kaj smo naredili v letih izobraževanja in se primerjamo z drugimi šolami. Najvažnejše je, da se pokaže napredek pri tekmovalcu,« je poudaril Emeršič.

Mladi glasbeniki velenjske glasbene šole so na tekmovanju prejeli 14 zlatih, 16 srebrnih in 6 bronastih plaket, 4 prve, 3 druge in 4 tretje nagrade, 3 priznanja in 6 posebnih priznanj, od tega eno za doseženih 100 točk.

Konkurenca je vedno večja
Državno glasbeno tekmovanje med drugim skrbi za povezovanje, kakovostno rast in razvoj slovenske glasbene kulture, za prepoznavnost in odličnost slovenskega glasbenega šolstva v mednarodnem okolju. Tekmovanje v posamezni disciplini poteka na vsaka tri leta, razporejeno je v starostne kategorije do 25. leta starosti.

Kako zavzeti so mladi glasbeniki in kaj takšna tekmovanja pomenijo? »Opažamo, da je pripravljenost tekmovalcev višja, tudi konkurenca je večja. Veseli nas, da je zanimanje mladih za glasbo veliko, to je lep, a naporen poklic, ki zahteva ogromno pripravljenosti. Paleta izobraževanja glasbenih smeri, ki jo omogoča naše glasbeno šolstvo, je široka. Ponujamo učenje vse vrste instrumentov – od trobil, tolkal, pihal, atraktivno je izobraževanje v smeri jazza.«

Glasba je del mojega življenja

Učiteljico harmonike in nekaj učencev, ki so sodelovali na tekmovanju, smo vprašali o njihovih izkušnjah, pripravah, željah in načrtih na glasbenem področju.

Mojca Volavšek, učiteljica: »Izziv tekmovanja Temsig se začne že julija, ko dobimo propozicije. Največji izziv je izbira tekmovalnega programa, da so skladbe primerne kategoriji, v kateri bi učenec lahko sodeloval, ter da se lahko učenec veliko nauči in napreduje v pripravi na tekmovanje. Pri tem učenca motiviramo in vzgajamo v tem, da tudi če nastop ni izpeljan po pričakovanjih, to ni nič hudega. Glavni cilj je dosežen že s pripravo na tekmovanje. Na naši šoli v Velenju in Šoštanju je veliko nastopov, tudi internih, s čimer učenci dobivajo kilometrino na odru.«

Dorian Dobrovoljski: »Tekmovanja pomenijo veliko garanja, vaj, nastopov, pravi izziv. Kaj bom v prihodnje še čisto ne vem, vidim pa se kot uspešnega učitelja harmonike. Preden sem izbral harmoniko, sem želel igrati kitaro, potem bobne, a mi je bila na koncu harmonika najbolj všeč. Vzornika sta moja učiteljica in moj brat. Učiteljica je zelo prijazna, vedno mi pove, naj se ničesar ne bojim in naj bom vesel pri igranju in nastopanju. Letos grem še na eno tekmovanje v Italijo in zdaj spet vadim za to.«

Jaka Kumer: »Rezultat na tekmovanju mi omogoča štipendijo, zato sem vesel tudi zaradi tega. Sicer pa je bila to dobra izkušnja in vedno je dobro končati šolanje v glasbeni šoli na vrhu. Menim, da je velenjska glasbena šola najboljša v Sloveniji. Šolanje bom verjetno nadaljeval v gimnaziji, a ne v glasbeni smeri, ker me ti žanri toliko ne zanimajo, da bi postal profesor. Če bo priložnost, bi igral kitaro v kakšni glasbeni skupini. Igral bi rock ali metal, ker tam kitara pride bolj do izraza, pop glasba se, po moje, preveč fokusira na računalniške efekte.«

Nuša Mesarec: »Glasba je umetnost, pri kateri se lahko sprostiš, lahko jo poslušaš, če si vesel ali žalosten. Sicer pa glasba ni moja prva izbira, še bom igrala klavir, nikoli je ne bom zapustila, a me bolj zanimata turizem, raziskovanje. Velenjska glasbena šola je odlična, veliko se naučiš, ne samo o glasbi. Vaditi je treba zelo veliko, vložiti veliko truda in vztrajati. Nameravam končati osnovno šolo, potem pa skladati svoje skladbe. Nekaj sem že napisala, zdi se mi zelo zabavno ustvarjati z vsemi ritmi, melodijami.«

Dunja Kovačevič: »Klavir je bil že od malega moj najljubši instrument. Glasba je del mojega življenja, vadim doma, več je tega, če se pripravljam na tekmovanje. To je bilo moje prvo tekmovanje in nisem vedela, kaj lahko pričakujem. Ko pa sva z Nušo videli rezultate, mi je to pokazalo, da gredo vsa leta, ko sem vadila, v pravo smer. Želim igrati še bolj zahtevne skladbe in se udeležiti še kakšnega tekmovanja.«