Vpliv ameriških demokratov na delniški trg

Začetek leta je zaznamovalo vsesplošno zmagoslavje demokratov tudi v senatu ZDA. Tako se je povečala verjetnost, da se bodo lahko vzpostavili fiskalni programi za blaženje finančnih posledic zdravstvene krize, ki bodo gospodinjstvom v ZDA omogočali lažje izpolnjevanje obveznosti, kot je plačevanje najemnin ali odplačevanje hipotek. Zaradi tega se je krepko znižalo tveganje v ameriškem bančnem sistemu. Ameriške banke bodo lahko začele hitreje in lažje odkupovati lastne delnice in izplačevati dividende. Zaradi tega je ameriški bančni sektor na borzah letos preračunano v evre pridobil dobrih sedem odstotkov vrednosti.

Velika zmaga demokratov pomeni tudi povečanje verjetnosti, da se v tem ali prihodnjem letu končno le začne javna potrošnja, namenjena obnovitvi ameriške, marsikje ostarele infrastrukture. Demokrati imajo zdaj priložnost, da to storijo. Po nekaterih ocenah za obnovitev ameriške infrastrukture potrebujejo približno dva bilijona dolarjev. Zaradi tega smo v začetku preteklega meseca bili priča rastem cen v industrijski dejavnosti (ETF: XLI US). Delnice nemškega »cementnega« podjetja HeidelbergCement (Delnica: HEI GY) so po zmagi demokratov v senatu poskočile za dobrih osem odstotkov, saj skorajda 30 odstotkov prihodkov tega podjetja izvira iz Severne Amerike.

Naložbe v infrastrukturo bodo zahtevale veliko energetsko potrošnjo, zato se je povečala tudi vrednost energetskega sektorja. Ta je sicer že predhodno pridobil pet odstotkov, saj so na prelomu leta cene nafte poskočile nad 50 dolarjev na sodček. Razlog je v dogovoru med Rusijo in organizacijo OPEC o nižji proizvodnji nafte zaradi nižjega globalnega povpraševanja, ki je posledica slabih epidemioloških razmer. Cene nafte se trenutno sicer giblje okoli nivoja 60 dolarjev na sodček in energetski sektor letos velja za zelo donosen sektor. Letos je energetski sektor, preračunano v evre, pridobil že 17 odstotkov (ETF: XLE US).

Med gospodarske sektorje gospodarstva, na katere je in bo vplival omenjeni uspeh demokratov, sodita tehnološki in farmacevtski sektor. Letos najverjetneje ni pričakovati hujših pritiskov demokratov na katerega od obeh sektorjev. Prav tako ne gre pričakovati, da bodo ameriški demokrati letos povišali davke, saj bo pozornost usmerjena predvsem v čim krepkejše spodbujanje gospodarstva. Sicer pa delniški trgi letos glede na visoko likvidnost v globalnem finančnem sistemu, ležarine, negativne obrestne mere in pričakovano visoko gospodarsko rast v letu 2021 na splošno ostajajo zelo zanimivi. Ob vsem tem pa so gospodinjstva, gospodarstvo in zvezne države v ZDA še vedno v pričakovanju sprejetja obsežnega paketa pomoči za pandemijo v višini 1,9 bilijona dolarjev s strani ameriških demokratov. Ker tolikšna investicija predstavlja osem odstotkov BDP ZDA iz 2019, bo sprejetja takega načrta pomoči lepa popotnica za delniške trge.

 

mag. Lojze Kozole
ILIRIKA borzno posredniška hiša d.d., Ljubljana