Teš in HSE sta včeraj napovedala odstop od pogodbe za dobavo toplotne energije

Velenje, 22. septembra – Izstop iz premoga v Šaleški dolini pomeni tudi prekinitev dosedanjega načina daljinskega ogrevanja – drugega največjega v državi, na katerega je priključenih 40.000 gospodinjstev. Medtem ko lokalna skupnost išče rešitve, gospodarstvo že pritiska. Včeraj so iz Teša in HSE prejeli »lepo čestitko« ob prazniku Mestne občine Velenje, se je izrazil Peter Dermol.

»Napovedali so odstop od pogodbe za dobavo toplotne energije. Z naše strani pričakujejo, da odpremo nove razgovore in pogajanja. Kaj to pomeni, mi ni jasno. Dokument smo predali pravnikom, da ga preučijo,« je povedal in pokomentiral, da bodo podobne enostranske poteze le še krepile občutek nespoštovanja regije in nezaupanja v lokalnem okolju do prestrukturiranja.

Ta poteza dokazuje, da se je volilna kampanja že začela. »Če bo prestrukturiranje talec volilne kampanje, potem se nam vsem skupaj slabo piše. Če bomo vsi delali z dobrimi nameni za našo regijo in celo državo, pa izzive lahko premagamo.«

Kakšne ideje imajo v lokalni skupnosti za nadomestitev daljinskega ogrevanja? »Rešitve vsaj za prvo fazo imamo. Z močnim konzorcijem bomo poskušali realizirati projekt visokonapetostnih kotlov, pri katerem bi iz presežka električne energije v elektroenergetskem sistemu ogrevali vodo in jo tako zagotavljali končnim odjemalcem. Izrazili smo tudi interes za uvedbo monosežiga in podali predlog za proučitev projekta in njegovo izvedljivost pri nas. Raziskujemo pa tudi druge potencialne vire, kot je geotermalna biomasa. Rešitev v drugi fazi še nimamo, saj so odvisne tudi od tehnološkega napredka,« je še povedal župan Peter Dermol.