Spominska slovesnost ob 75-letnici frankolovskega zločina

Celje – V soboto dopoldan je bila v Grabnu na Stranicah pri Frankolovem spominska slovesnost ob 75-letnici enega najhujših nacističnih zločinov, ki jih je nemški okupator med 2. svetovno vojno storil na slovenskih tleh. Da bi maščeval smrt svojega visokega nacističnega funkcionarja Antona Dorfmeistera, je v Grabnu na Stranicah na jablane obesil 99 domoljubov, enega pa je med poskusom bega ustrelil. Stotim frankolovskim žrtvam so se s polaganjem vencev ob obeh grobovih poklonili ministrica za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti mag. Ksenija Klampfer, župani ali podžupani občin, predstavniki Spominskega društva 100 frankolovskih žrtev in predstavniki veteranskih društev ter organizacij iz širšega celjskega območja. Na komemoraciji, ki jo je v sodelovanju s Spominskim društvom 100 frankolovskih žrtev pripravila Mestna občina Celje, je bila prisotna tudi protokolarna enota Slovenske vojske.

Slavnostna govornica ministrica Klampfer je na spominski slovesnosti poudarila, da je ponosna, da je Slovenka in da pripada narodu, ki je že večkrat v zgodovini znal stopiti skupaj, se boriti in izboriti svobodo za svoje ljudi. “Ponosna sem, da lahko danes tukaj z vami obujam spomin na dogodke iz 2. svetovne vojne, da se z velikim spoštovanjem spominjamo posameznikov in enot, ki so se borili za suverenost in nedotakljivost narodove svobode. Februarja 1945, tako rekoč na pragu svobode, je bilo na tem mestu kruto ubitih sto ljudi. Dvanajsti februar 1945 je bil mrzel zimski dan, ki je na okna risal ledene rože. Drevje še ni kazalo znakov pomladnega prebujanja, pomlad je bila še daleč in sto naših fantov in mož tiste pomladi in nobene naslednje ni dočakalo. To so bili sovaščani, sokrajani, znanci, prijatelji, možje, očetje, fantje, otroci. Med njimi je bil najmlajši star komaj šestnajst let … So dogodki v življenju vsakega človeka in naroda, ki so nepozabni in jih čas ne more izbrisati. Slovenski narod je bil v svoji zgodovini ničkolikokrat na preizkušnjah. Ena ključnih preizkušenj je bila nedvomno odločitev ob začetku 2. svetovne vojne, da se upremo politiki nacifastičnega stroja, ki se je pognal v uničevanje narodov in kultur, ki so ogrožali njegovo ideologijo,” je med drugim dejala ministrica mag. Ksenija Klampfer.

V kulturnem programu so nastopili Viki Ašič starejši in Andrej Bremec ter kvintet Orkestra Slovenske vojske. Škofijski upravitelj Škofije Celje Rok Metličar je blagoslovil grobova stotih frankolovskih žrtev. Po zaključku spominske slovesnosti, ki so se je kot vsako leto udeležili tudi svojci frankolovskih žrtev, so si zbrani ogledali stalno zbirko v muzeju, ki ga je ob 60-letnici tega zločinskega dejanja odprlo Spominsko društvo 100 frankolovskih žrtev.