Sindikata protestno izstopila iz delovne skupine

Sindikata Premogovnika Velenje in delavcev energetike sta zapustila operativno delovno skupino infrastrukturnega ministrstva za pripravo ukrepov prestrukturiranja premogovnih regij. Kot so danes na tiskovni konferenci v Ljubljani navedli v sindikatih, je namreč ministrstvo njihove argumente in pripombe doslej ignoriralo, zato se jim zdi nadaljnje sodelovanje nesmiselno.

“Operativna delovna skupina ni podala niti ene skupne pripombe, mnenja ali izhodišča, kar jasno pove, zakaj smatramo, da je nadaljevanje sodelovanja pri takšnem načinu dela in tudi vodenja nesmiselno,” poudarjajo v Sindikatu delavcev dejavnosti energetike Slovenije (SDE).

Nacionalna strategija, ki predlaga letnico izstopa iz premoga 2033, po besedah predsednika SDE Branka Sevčnikarja ni podala  nobenih rešitev za pravični prehod zaposlenih v savinjsko-šaleški regiji, zato je nesprejemljiva. Še posebej pa se jim zdi zaskrbljujoče dejstvo, da predlog izstopa iz premoga ne temelji na nobeni strokovni analizi stroškov in koristi celotne družbe in ne samo dveh regij.

“Kaplja čez rob pa je bila, da nas niso obveščali o sestankih, niso bili narejeni niti zapisniki, sami smo po obsežnih dokumentih iskali, ali je bila kakšna zadeva upoštevana,” je dodal Simon Lamot iz Sindikata Premogovnika Velenje.

Danijel Tajnik iz sindikata Termoelektrarne Šoštanj pa je pojasnil, da je vzdušje med zaposlenimi v Tešu težko. Sprašujejo se, kaj bo z zaposlenimi, če se na drugi strani ne ustanavlja novo podjetje ali proizvodnja energije, ki bi zagotavljala tudi nova delovna mesta.

V sindikatih med drugim menijo, da je treba sprejeti zakona o postopnem zapiranju Premogovnika Velenje, v katerem bodo s socialnimi partnerji usklajeni načini reševanja socialne problematike zaposlenih, zakon o prestrukturiranju savinjsko-šaleške regije in ustanovitev sklada za pravični prehod zaradi predčasnega izhoda iz premoga.