Razviti delniški trgi ostajajo zanimivi za drugo polovico 2021

Julijski PMI-kazalniki za območje evra potrjujejo, da se evropsko gospodarstvo še vedno hitro vrača na predpandemične ravni in da se cenovni pritiski še naprej krepijo. Kljub temu lahko pričakujemo, da bo v evropskem gospodarstvu močnejše povišanje vhodnih in izhodnih cen začasno. Povečanje junijskih PMI-kazalnikov je bilo v celoti posledica izboljšanja aktivnosti v storitvenem sektorju. Odčitek nemškega storitvenega PMI je bil tokrat rekorden, saj je število primerov zbolelih za covidom-19 še vedno zelo nizko. Klima v francoskem storitvenem sektorju pa je nekoliko slabša. Raven storitvenega PMI-indeksa je bila v Franciji nižja od pričakovanj, saj število obolelih tam višje.

Zahodni delniški trgi se za zdaj ne »plašijo« delta različice virusa in še pridobivajo na račun dobre sezone objav poslovnih izidov za letošnji drugi kvartal. To dokazuje tudi dejstvo, da so med sezono objav poslovnih izidov cene delnic ameriški internetnih podjetij ostale na rekordnih ravneh in skupno na vrednosti pridobile preko 500 milijard dolarjev, medtem ko so delnice kitajskih tehnoloških podjetij na račun pritiskov kitajskih oblasti, v enakem obdobju, izgubile na vrednosti preko 700 milijard dolarjev.

Zdaj smo že skorajda pri koncu sezone objav poslovnih izidov za drugi kvartal v ZDA, kjer se je v agregatu raven prodaje ameriških velikih podjetij v medletni primerjavi povišala za 28 odstotkov, raven dobička pa za dobrih 100 odstotkov. To pa med drugim pomeni, da še vedno lahko ostanemo pozitivno naravnani, kar se tiče gibanj delniških tečajev za drugo polovico 2021, kjer bo dosti bolje biti izpostavljen domačemu ter ameriškemu in evropskemu delniškem trgu, kot pa trgom v razvoju.

mag. Lojze Kozole, ILIRIKA borzno posredniška hiša d.d., Ljubljana