Poslanci v zadevah, ki so v dobrobit neki regiji, sodelujejo

Franc Rosec iz Šoštanja je bil na letošnjih volitvah na listi SDS s 3806 glasovi oziroma 31,33 odstotka glasov znova izvoljen v Državni zbor in znova kot edini poslanec iz Šaleške doline. Seveda je bilo prvo vprašanje, ali je s tem zadovoljen. »Sem in nisem, pričakoval sem, da bo vlado sestavljala naša stranka. Sem pa dobil okoli 700 glasov več kot leta 2018.«

Volilna kampanja je bila poštena

Pravi, da v lokalnem okolju ni toliko čutil nestrinjanja z vlado Janeza Janše, tudi volilno kampanjo v svojem okolju ocenjuje kot pošteno, na državnem nivoju pa se je nasprotovanje in iskanje vsega negativnega v zvezi z aktualno vlado kazalo predvsem na predvolilnih soočenjih. »Naš predsednik se je v dveh letih več ukvarjal za dobrobit države in z drugimi poslanci kot s svojimi, veliko je bilo pogovarjanja, dogovarjanja, iskanja rešitev. Posebna situacija je seveda nastopila zaradi covida; katerakoli vlada bi bila v tem času, bi morala sprejemati določene ukrepe. To takoj prinese slabši položaj na volitvah. Vse je bilo na koncu prikazano kot slabo, vse zanič, nihče ni našel nič pozitivnega. Čeprav so bili z delovanjem vlade zelo zadovoljni v gospodarstvu, tudi mnogi obrtniki niso čutili korona krize, imeli so veliko dela.

Za kaj se bo zavzemal v novem mandatu? Ker je edini poslanec iz Šaleške doline, od njega lokalna skupnost veliko pričakuje, saj je pred dolino pomembno razvojno obdobje.

»Pripraviti je treba projekte, ki bodo dali delovna mesta z dodano vrednostjo. Nadomestiti je treba delovna mesta v premogovništvu, a to se ne da preko noči, poleg tega bo določen del zaposlenih Premogovnik Velenje še vedno potreboval tudi, ko bo v fazi zapiranja. Vsakdo, ki ga bomo privabljali k odpiranju novih podjetij, želi vedeti, kakšen kader ima na voljo in kdaj.

Lahko bi se usmerili v lesno industrijo, odprli lesni center, ne nazadnje je lesno podjetje že v okviru Premogovnika Velenje, blizu je železnica, kar bo pri sedanjih cenah goriva pomemben pozitiven faktor. Na drugi strani bi se morali usmeriti v sodobne napredne dejavnosti, ki so privlačne za mlade in zanje predstavljajo razvojno priložnost. Ampak to je v domeni županov, zato predlagam, da se na letošnjih lokalnih volitvah tekmuje v programih, ne po imenih.«

Kje v lokalnem okolju dobiva informacije, kaj potrebujejo ljudje?

»Največ dobim iz neposrednega pogovora z ljudmi. Najbolj se ljudje odprejo na različnih srečanjih, prireditvah, takrat odkrito povedo, kaj jih tišči, so tudi kritični, hkrati pa dajo dobre predloge. Moja prva pot bo do predsednikov krajevnih skupnosti, da izvem za njihove težave, predloge pa seveda do županov in njihov pogled v prihodnost.«

Se bo povezoval s poslanci iz sosednih regij, poleg Alenke Helbl s člani drugih strank, konkretno s Korošcema Janijem Prednikom, SD, in Dušanom Stojanovičem, Gibanje Svoboda, zdaj, ko nas povezuje tudi gradnja tretje razvojne osi?

»Poslanci se v določenih zadevah, ki so v dobrobit neki regiji, povezujemo, pri tem sodelujemo. Poudaril bi še, da je pomembna povezava tudi s Savinjsko regijo. Primer dobre prakse so posavski poslanci, ki imajo organiziran klub, in to bi veljalo posnemati in prenesti v naše okolje.«