Kljub Delti gredo podjetja naprej z visokimi investicijami

Za nami je sezona objav poslovnih izidov podjetij v Združenih državah. Te so v drugem letošnjem kvartalu bili na rekordni ravni, saj so znašali 2,42 bilijona dolarjev, kar ja za 9,7 odstotka več kot so ti znašali v letošnjem prvem kvartalu pri 2,21 bilijona dolarjev. Podjetja ameriškega borznega indeksa S&P500 so v agregatu v medletni primerjavi zabeležila 26-odstotno rast prihodkov in 93-odstotno rast dobička v letošnjem drugem kvartalu. Glede na račun celo negativnih naftnih cen v lanskem drugem kvartalu se so tokrat za največ oziroma za 115 odstotkov povišali prihodki v ameriškem energetskem sektorju. K tej rasti sta v levjem deležu prispevala povrnitev povpraševanja zaradi odpiranj gospodarstev, ter politika OPEC+. Za največ oziroma za 340 odstotkov pa se je v medletni primerjavi povišal dobiček v proizvodnem sektorju gospodarstva.

Gospodarstvo ZDA je sicer na letni ravni napredovalo 6,6 odstotka v drugem kvartalu letos. A ponovno globalno povečanje števila okužb zaradi delta različice povečuje tveganje za gospodarsko rast v drugi polovici leta. Zato smo še vedno v obdobju negotovosti glede prihajajočih morebitnih sprememb pri denarni politiki Ameriške centralne banke (Fed). Zadnji Fedov zapisnik je razkril, da je večina Fedovih uradnikov s koncem leta pripravljenih, z zmanjševanjem odkupov vrednostnih papirjev, začeti nekoliko umirjati zdaj že zelo ekspanzivno monetarno politiko. Iz zapisnika sledi, da dokončnih odločitev ni bilo sprejetih, kakor tudi ni bila sprejeta osnovna časovnica začetka zmanjševanja odkupov vrednostnih papirjev. Časovnica, kakor tudi jakost zmanjševanja odkupov, bosta v veliki meri odvisna od pritoka avgustovskih podatkov s trga dela. Če bodo ti kazali na krepko izboljšanje trga dela v ZDA lahko na septembrskem zasedanju Feda že pričakujemo konkretne napovedi o začetku zmanjševanja odkupov v jesenskih mesecih. A julijski podatki za ameriško maloprodajo kažejo, da se rast potrošnje krepko upočasnjuje, kar lahko skupaj z Delta različico virusa časovnico odkupov vrednostnih papirjev potisne še bolj v prihodnost.

Tveganja z različico delta se odražajo tudi pri razpoloženju med nemškimi menedžerji, saj se je to avgusta še drugi zaporedni mesec poslabšalo, ugotavlja münchenski inštitut za gospodarske raziskave Ifo. Potem ko se je vrednost kazalnika gospodarske klime julija ustavila pri 100,7 točke, je avgusta zdrsnila na 99,4 točke. Padec je predvsem posledica nižjih pričakovanj menedžerjev glede prihodnosti. Kljub temu so investicije podjetij tako v Evropi kot v ZDA na visoki ravni.

mag. Lojze Kozole
ILIRIKA borzno posredniška hiša d.d., Ljubljana