Invazija letečih lisic

Prebivalci mesta Charters Towers so postali “talci” več kot 200.000 letečih lisic, sicer največjih netopirjev na svetu, je povedala županja mesta Elizabeth Schmidt, ki je stanje označila za pravo nočno moro.
Mestni svet je zaradi množice netopirjev, ki lahko v razponu kril merijo tudi več kot 1,5 metra, že zaprl dva javna parka in bazen ter druge javne prostore. Razburjeni prebivalci so se minuli vikend že podali na ulice, kjer so od mestnega sveta zahtevali učinkovito ukrepanje.


Leteče nadloge, ki se hranijo s cvetjem in nektarjem avtohtonih dreves, v nekdanjem rudarskem mestu niso novost. Tja jih namreč privablja obilje avtohtone vrste evkaliptusa, ki v tem času cveti. Vendar kot poudarjajo tamkajšnji prebivalci, je njihovo število zdaj preseglo vse meje. Poleg tega so orjaški netopirji tudi prenašalci virusov, ki utegnejo biti smrtonosni za ljudi, a kot je zatrdila županja, še ni razloga za skrb.
“Ne vemo, kaj je povzročilo nenaden porast števila letečih lisic, obenem tudi nimamo sredstev, s katerim bi to težavo odpravili,” je še dejala županja.
Pojasnila je tudi, da ima mestni svet zvezane roke, saj ne sme uničiti netopirjevega naravnega okolja. Eden izmed mestnih parkov je namreč registriran kot njihovo naravno okolje in je pod zaščito tamkajšnjega odbora za okolje in zapuščino.
Charter Tower ni edino mesto v Queenslandu, ki se je v minulih tednih soočalo s porastom letečih lisic, je povedala predstavnica odbora. Hrana je namreč velik motiv za njihovo selitev, trenutno pa poteka tudi njihovo paritveno obdobje. Orjaški netopirji so zato sedaj še posebej teritorialni, utegnejo pa se naseliti tudi v sosednje kraje, je opozorila. “Očitno se Charters Towers sooča s kombinacijo teh dveh dejavnikov,” je še povedala in dodala, da letečih lisic ne nameravajo pobiti, saj bi jih kmalu nadomestile nove.
Nomadske nadloge bodo po koncu sezone cvetenja evkaliptusa verjetno same zapustile mesto, še meni predstavnica odbora.