Inflacija se je prikradla v Evropo

Potem ko smo v ZDA že nekaj mesecev priča višjim inflacijskim ravnem, ta počasi prihaja tudi v Evropo, na kar kažejo julijski odčitki inflacije nemških zveznih dežel. Na Bavarskem so tako julija zabeležili 3,8-odstotno medletno povečanje cen, medtem ko so se cene v tej deželi samo v enem mesecu povišale za 0,9 odstotka. Še višja 4,3-odstotna inflacija v medletni primerjavi je bila zabeležena v zvezni deželi Brandenburg, kjer so se cene na mesečni ravni povišale za odstotek.
Še pred večjo povrnitvijo povpraševanje s strani gospodinjstev se v tem letu krepko dražijo cene surovin in priča smo zastojem v dobavnih verigah. Zato ne čudi, da je indeks poslovnega sentimenta v Nemčiji, ki ga objavila nemški inštitut Ifo, pri 100,8 točke za mesec julij, pokazal, da se je nemški poslovni sentiment v zadnjem mesecu nekoliko ohladil predvsem na račun zastojev pri dobavnih verigah. Težave v pridelovalnem sektorju so dobro znane in vključujejo pomanjkanje mnogih komponent, vključno s polprevodniki. Podaljšujejo se tudi dobavni roki. Poleg tega se vse več podjetij pritožuje zaradi pomanjkanja kvalificirane delovne sile. Kljub omenjenim težavam bo Nemčija v prvi polovici leta dosegla visoko gospodarsko rast, ki bi jo morala popeljati na pred pandemične ravni.
Na račun ponovnega odpiranja gospodarstva se je kazalnik gospodarskega razpoloženja v evro območju že šesti mesec zapored zvišal, in sicer tokrat na rekordnih 119 točk v juliju in presegel pričakovanja. Izboljšanje sentimenta je bilo sicer šibkejše kot preteklih mesecih, kar kaže na zaskrbljenost glede Delta različice virusa. A kljub temu, Delta različica vsaj za zdaj ne plaši globalnih delniških trgov. Julijski kazalnik gospodarskega razpoloženja v območju evra nam skupaj z evropskimi PMI kazalniki daje vedeti, da nas tudi v območju evra čaka močna BDP rast v tretjem letošnjem kvartalu, kar pa je za letos tudi dobra popotnica za delniške trge.
mag. Lojze Kozole
ILIRIKA borzno posredniška hiša d.d., Ljubljana