Gorenje odgovarja Kontiču

Velenje – V Gorenju so se na pismo župana občine Velenje Bojana Kontiča, ki je zaradi nejasnosti v zvezi z nadaljnjim razvojem Gorenja pisal predsedniku vlade Marjanu Šarcu (objavljeno je v drugem prispevku) odzvali s pojasnilom, da je družba v 100-odstotni zasebni lasti, zato pozivi premierju, naj se vmešava v poslovne odločitve zasebne družbe, jim nasprotuje ali poskuša nanje kakorkoli vplivati, niso ne utemeljeni in ne legitimni.

Kot pravijo, je na oktobrskem sestanku z Dermolom glavni direktor Gorenja Chao Liu pojasnil načrte z velenjsko proizvodno lokacijo in tudi načrte za novo podjetje v Ljubljani, podžupan pa je glavnega direktorja povabil tudi na decembrsko sejo mestnega sveta. Te se bodo pristojni po napovedi Gorenja udeležili in podrobneje predstavili Hisensove načrte in izzive, saj si želijo in si prizadevajo obdržati dobre odnose in ustrezen pretok informacij z lokalno skupnostjo.

Socialni dialog s sindikatom, katerega navedbe navaja občina kot svoje, pa mora potekati in poteka neposredno s sindikatom ter znotraj podjetja, navajajo v Gorenju.

Po njihovi oceni bo z vzpostavitvijo centra upravljanja Hisensa za vso Evropo v Ljubljani Slovenija pridobila, lastnik pa organizira družbo tako, da bo integrirana v poslovno okolje korporacije Hisense, ob hkratni nujni sanaciji poslovanja, ki poteka že vse od prevzema z namenom, da bo družba lahko dolgoročno obstala in rasla.

To pa bi moral biti ne nazadnje tudi interes občine, v kateri postaja Gorenje z več kot 4000 zaposlenimi osrednja Hisensova proizvodna lokacija za vso Evropo, so še navedli v velenjski družbi.

V odgovoru torej Hisense jasno sporoča, da so odločitve o nadaljnji usodi in razvoju Gorenja predvsem njihova stvar, z ničimer pa ob tem, vsaj za zdaj, ne blažijo dvomov in opozoril, ki jih izražajo delavci in lokalna skupnost. Brez ustreznega zaupanja in dialoga predvsem med sindikati in vodstvom, pa bo tudi družba mnogo teže razrešila notranje dileme.