Župani šaleških občin o težavah seznanili zagovornika načela enakosti

Župani šaleških občin in zagovornik enakosti

Velenje, 5. februarja – Velenjski župan Bojan Kontič se je danes v Velenju skupaj z županoma občin Šoštanj Darkom Menihom in Šmartno ob Paki Jankom Kopušarjem sestal z zagovornikom načela enakosti Miho Lobnikom. Župani so zagovorniku predstavili težave, s katerimi se soočajo na področju sociale, zdravstva in integracije tujcev, ki živijo v njihovih občinah.

Kontič je na sestanku povedal, da so v Velenju že pred več kot 10 leti imenovali ekipo, koordinatorico, instrumente in ukrepe za urejanje področja neenakopravnosti oz. diskriminacije.

S tem so zaposlenim v občinski upravi ponudili sodelovanje in pomoč, če bi začutili neenako obravnavo. V velenjski občini so kot ena prvih občin ponudili tudi brezplačne prostore društvu Beli obroč.

“Zagovornika smo tudi seznanili, da je velenjska občina uspešna pri zagotavljanju enakih pogojev za invalide, saj je invalidom prijazna občina, srcu prijazna občina. Občanom zagotavljamo brezplačne tako avtobusne kot kolesarske prevoze. Velenje je multikulturno, multinacionalno mesto, je mesto razlik, po tem smo poznani in prepoznani,” je dejal Kontič.

Po njegovih besedah je bilo v preteklosti v Šaleški dolini zaradi izkopavanja premoga in pridobivanja elektrike preseljenih veliko družin. Veliko so žrtvovali in v primerjavi z drugimi primerljivimi občinami se čutimo diskriminirani, denimo s Posavjem, za katero je država poskrbela, da po zakonski ureditvi prejema ustrezno odškodnino.

Prav tako se počutijo diskriminirani na področju avtocestne povezave, saj šaleška podjetja nimajo enakih pogojev, kot drugje po Sloveniji. Kontič je še povedal, da bodo tudi v prihodnje delovali v skladu z usmeritvami in priporočili zagovornika načela enakosti.

Lobnik pa je županom predstavil delovanje in pristojnosti novega državnega organa na področju varstva pred diskriminacijo. Izrazil je tudi pripravljenost pomagati lokalni skupnosti na področjih, ki sodijo pod njegovo pristojnost. Prav tako je podprl prizadevanja občin za dodatna sredstva s strani države v procesu integracije priseljencev.

Županom je predstavil tudi zloženko, ki na enostaven in pregleden način pojasnjuje, kaj je diskriminacija in kdaj in na koga se lahko žrtve diskriminacije obrnejo.

Zagovornik načela enakosti je danes obiskal tudi invalidsko podjetje Gorenje I.P.C., kjer je na sestanku s predstavniki lokalnega gospodarstva v okviru Savinjsko-šaleške gospodarske zbornice govoril o konkretnih primerih varstva pred diskriminacijo na področju trga dela.

Lobnik je prisluhnil predstavitvam vseh navzočih direktorjev lokalnih podjetij, ki uspešno prilagajajo delovna mesta in delovni čas invalidom. Primere dobrih praks pa bo tekom kampanje posredoval drugim lokalnim skupnostim in gospodarstvenikom.

Obiskal je tudi  Dom za varstvo odraslih Velenje, potem pa je v prostorih Knjižnice Velenje v pogovoru z direktorico Mreže Mama Majo Hostnik predstavil delo organa in kako lahko novi organ pomagam ljudem, ki se soočajo z diskriminacijo.(STA)