Svečano v Topolšici

Topolšica – Danes je bila v Topolšici osrednja proslava ob dnevu zmage, s katerim obeležujemo konec druge svetovne vojne. Prav ta kraj je bil namreč eno od petih evropskih prizorišč, kjer so zavezniki leta 1945 dosegli podpis brezpogojne kapitulacije nemških oboroženih sil. Slavnostni govornik v Topolšici je bil predsednik Borut Pahor, ki je ob tej priložnosti med drugim dejal, da smo  bili Slovenci v času druge svetovne vojne na pravi strani zgodovine in skupaj z zavezniki med tistimi, ki so se veselili svobode. Šlo je za tako pomemben dogodek, da velja zlasti zaradi rodov, ki tega niso doživeli, obujati spomin nanj.

“To je bil trenutek velikega ponosa, čeprav se je v tem času hkrati odvijala tudi državljanska vojna, ki je pustila trajne posledice in jih še danes na nek način saniramo,” je dejal predsednik.

Ob tem je poudaril, da mora biti skoraj tri četrt stoletja po koncu vojne skupni cilj vseh, ne le politike, doseči trajen mir. “Ne glede na politične in druge razlike med nami imamo vsi eno željo – da bi naši otroci svoje sanje izsanjali v miru,” je dejal in dodal, da za sporočilo te zanesenjaške misli o trajnem miru, ki mora biti plemeniti in osrednji cilj vseh nas, ni lepšega in bolj primernega kraja, kot je Topolšica.

Pahor pa je ob tem spomnil, da je Evropa po koncu druge svetovne vojne zmogla spravo med nekdanjimi največjimi nasprotniki in s tem utrla pot miru, ki traja še danes. “Brez Evrope, zlasti Evropske unije in povezave starega kontinenta, bi bile možnosti za trajen mir manjše, kot so,” je dejal predsednik. Velenjski župan Bojan Kontič pa je v pozdravnem nagovoru med drugim dejal, da si že vrsto let prizadevajo za to, da bi ta slovesnost postala državna. Po njegovem gre za tako pomemben mejnik, da bi ga morala obeležiti vsa država, kot ga obeležuje ves svobodoljuben svet.

Še pred osrednjo slovesnostjo so Pahor, Kontič, šoštanjski župan Darko Menih, predsednica Krajevne skupnosti Topolšica Petra Lipičnik in predstavniki Združenja borcev za vrednote narodnoosvobodilnega boja Velenje položili cvetje pri spominskem obeležju, posvečenem talcem in padlim borcem, žrtvam fašizma iz Topolšice.

Prireditev v zdraviliškem parku v Topolšici vsako leto prirejajo Mestna občina Velenje, Občina Šoštanj in Krajevna skupnost Topolšica v sodelovanju s Festivalom Velenje.