Pogoji dela na primarni ravni vse težji

Videti je, da je družinskim zdravnikom po letih opozarjanj, da so preobremenjeni, da ne zmorejo več kakovostno in varno poskrbeti za svoje paciente, prekipelo. Že nekaj časa po Sloveniji odmeva nekaj primerov, kjer zdravniki napovedujejo odpovedi pogodb o delu (Nazarje, Celje, Kranj).

Za to so se odločili potem, ko je splošni dogovor za letošnje leto določil, da se obremenjenost zdravnikov meri glede na posamezno regijo oziroma znotraj posamezne izpostave Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) in ne več na ravni države kot doslej. Po novih pravilih morajo ponekod zdravniki vpisati še dodatnih 200 bolnikov! Ali drugače: tam, kjer je premalo zdravnikov, je zavarovalnica enostavno povečala standard vpisanih pacientov. Tega pa ni naredila na ravni države, ampak po regijah.

Mi smo obiskali Zdravstveni dom Velenje, kjer situacija sicer – kot pravijo, ni optimalna – ni pa tudi preobremenjujoča. Petnajst zdravnikov družinske medicine je zaposlenih za poln delovni čas (8 ur) trije so zaposleni v 4-urnem delovnem času, samostojno pa delajo tudi trije aktivni specializanti, dva od njih tudi vpisujeta paciente.

Obširno reportažo si preberite v aktualni številki Našega časa (št. 15, 11. april), tu pa vam predstavljamo ključne citate naših sogovornikov izsekov ter nekaj statističnih podatkov velenjskega Zdravstvenega doma.

Janko Šteharnik: »Osnovno vprašanje je, kaj si prebivalci želimo. Tekoči trak ali čas za pogovor z zdravnikom?«

Jože Zupančič: »Ne pozabiti medicinskih sester, zlasti srednjih! Te so v timu zelo pomembne. Imajo veliko odgovornost. Brez njih ni možno delati. Ob zadnji prevedbi plačnega sistema pa so bile vseeno največje«.

Vesna Lah: »Ni skrivnost, da je mariborska fakulteta kovnica zdravnikov za severno sosedo. Pri nas moramo ustvariti pogoje, da zdravniki ostanejo v državi. Nujno.«

Trenutno imajo v Zdravstvenem domu Velenje (skupaj z izpostavama Šoštanj in Šmartno ob Paki) 17,90 tima, 1.644 poprečno opredeljenih pacientov na enega zdravnika oziroma poprečno 2.260 količnikov iz glavarine na enega zdravnika. Seveda imajo določeni zdravniki 2.500, 2.700 in tudi 3.000 glavarinskih količnikov, tisti, ki so prišli med zadnjimi, pa sorazmerno manj. Zdravnica, ki je za zdaj najmanj obremenjena, saj je šele prišla in paciente še vpisuje, ima denimo 1.100 glavarinskih količnikov. Pred 10. leti, leta 2009 so imeli v ZD Velenje 15,6 tima, poprečno opredeljenih pacientov na enega zdravnika 1.595 in poprečno 2.398 količnikov iz glavarine na enega zdravnika. Leta 2000 je bilo 11,90 tima, 2.147 poprečno opredeljenih pacientov na enega zdravnika in poprečno 3.009 količnikov iz glavarine na enega zdravnika.