Na premogovniku zavračajo navedbe sindikata

Foto: M. Beškovnik

Velenje – V Premogovniku Velenje ne vidijo nobene podlage za grožnje s stavko Sindikata delavcev rudarstva in energetike Slovenije (SDRES), saj tako v matičnem podjetju kot v hčerinskih družbah izpolnjujejo zaveze iz kolektivne pogodbe. Kot so opozorili v družbi, si dodatnih obremenitev poslovanja ne morejo privoščiti, saj bi to pripeljalo do nelikvidnosti.

V Premogovniku Velenje so prepričani, da zgledno skrbijo za varnost delavcev, dosegli so tudi načrtovano proizvodnjo, skupaj pa so po nekajletnem težkem finančnem položaju uspeli stabilizirati poslovanje celotne skupine, so našteli v sporočilu za javnost.

Breme iz preteklosti preveliko

Kot so poudarili, si v tem trenutku ne morejo privoščiti dodatnih obremenitev poslovanja in nenačrtovanih izplačil. “Breme iz preteklosti, to je 33 milijonov evrov bilančne izgube iz preteklih let, je tisto, na kar ne smemo pozabiti, ko gledamo pozitivno poslovanje samo enega leta,” so zapisali.

Menijo, da so zaostrovanje pritiskov na vodstvo podjetij v skupini in grožnje s stavko neupravičeni. Izpostavili so, da je podjetje za opravljeno delo kljub izjemno zahtevni likvidnostni situaciji v preteklem obdobju vedno zagotavljalo redna izplačila, nagrado ob 3. juliju, poleg tega pa še izplačilo neizplačanih plač za leto 2013.

Letos načrtujejo tudi izplačilo neizplačanih plač za leto 2012, glede vseh ostalih izplačil pa se bodo dogovorili, ko bo znana ocena poslovanja za lani, kar je dogovorjeno tudi s socialnimi partnerji, so še pojasnili v Premogovniku.

Izpostavljajo še, da so vse aktivnosti usklajene s Sindikatom pridobivanja energetskih surovin (SPESS), v katerega je vključenih 66,94 odstotkov zaposlenih v Skupini Premogovnik Velenje, medtem ko je v sindikat SDRES včlanjenih okoli 11,6 odstotka.

Načrta ne bodo dosegli

V skupini so zavrnili tudi nekaj očitkov, ki jih je SDRES izrekel na račun poslovodstva družbe. Med drugim so zanikali slabšanje razmer v jami in izpostavili, da so lani realizirali za približno 19 milijonov evrov investicij v opremo in jamske objekte, kar je za nekaj manj kot šest milijonov evrov več kot leto prej.

V Premogovniku so medtem še izpostavili, da cilj z vidika poslovanja kljub doseženemu planu proizvodnje premoga za lani ne bo dosežen. Rezultat bo sicer pozitiven, vendar bo ta po trenutnih ocenah približno 1,3 milijona evrov pod načrtom, so zapisali.